Spotrebiteľské úvery: prečo sú potrebné aktualizované pravidlá EÚ
Poslanci Parlamentu prijali nové pravidlá EÚ na ochranu spotrebiteľov pred dlhmi na kreditných kartách a prečerpaniami.
Parlament schválil nové pravidlá pre spotrebiteľské úvery v septembri 2023 na základe dohody dosiahnutej s Radou v decembri 2022.
Spotrebiteľské úvery sú pôžičky na nákup spotrebného tovaru a služieb. Často sa využívajú na platenie za autá, tovar a spotrebiče do domácnosti a cestovanie.
Existujúce pravidlá EÚ
Cieľom existujúcich pravidiel EÚ - smernice o spotrebiteľských úveroch - je chrániť Európanov a zároveň podporovať trh so spotrebiteľskými úvermi v EÚ. Pravidlá sa vzťahujú na spotrebiteľské úvery vo výške od 200 do 75 000 EUR a vyžadujú, aby veritelia poskytovali informácie, ktoré umožnia dlžníkom porovnať ponuky a prijať informované rozhodnutie. Spotrebitelia majú 14 dní na odstúpenie od zmluvy o úvere a môžu úver predčasne splatiť, čím sa znížia ich náklady.
Pravidlá boli prijaté v roku 2008 a bolo potrebné ich aktualizovať, aby zodpovedali súčasným podmienkam.
Prečo sú potrebné zmeny
Zložitá hospodárska situácia znamená, že viac ľudí využíva pôžičky. Nastupujúca 徱ٲá priniesla na trhy nových hráčov a produkty vrátane nebankových subjektov, ako sú napríklad aplikácie na poskytovanie pôžičiek prostredníctvom crowdfundingu.
Znamená to napríklad, že je jednoduchšie a rozšírenejšie brať si malé pôžičky online - tie sa však môžu ukázať ako drahé alebo nevhodné. Znamená to tiež, že je potrebné riešiť nové spôsoby digitálneho zverejňovania informácií a posudzovania úverovej bonity spotrebiteľov pomocou systémov umelej inteligencie a netradičných údajov.
Súčasné pravidlá dostatočne nechránia spotrebiteľov, ktorí sú náchylní na nadmerné zadlženie. Okrem toho pravidlá nie sú medzi krajinami EÚ harmonizované.
Nové pravidlá týkajúce sa spotrebiteľských úverov
V nových pravidlách sa uvádza, že veritelia musia zabezpečiť štandardné informácie pre spotrebiteľov transparentnejším spôsobom a umožniť im ľahko vidieť všetky podstatné informácie na akomkoľvek zariadení vrátane mobilného telefónu.
Poslanci zdôraznili, že reklama na úvery by nemala nabádať nadmerne zadlžených spotrebiteľov, aby sa usilovali o úver, a mala by obsahovať viditeľnú informáciu, že požičiavanie peňazí nie je zadarmo.
Poslanci chcú, aby sa na pomoc pri určovaní, či úver zodpovedá potrebám a možnostiam osoby pred jeho poskytnutím, vyžadovali informácie, ako sú súčasné záväzky alebo životné náklady, ale uviedli, že by sa nemali brať do úvahy údaje o sociálnych sieťach a zdravotnom stave.
Nové pravidlá zahŕňajú:
- Dôsledné posúdenie úverovej bonity spotrebiteľa
- Obmedzenie poplatkov
- 14-dňová lehota na odstúpenia od zmluvy (bez dodatočných podmienok)
- Právo na predčasné splatenie
- Reklamy musia jasne upozorňovať, že pôžička stojí peniaze
Nové pravidlá by sa vzťahujú na úvery do výšky 100 000 EUR, pričom každá krajina by mala rozhodnúť o hornej hranici na základe miestnych podmienok. Poslanci chcú, aby sa regulovalo prečerpanie a prekročenie úverov, ktoré sú čoraz bežnejšie, ale tvrdia, že by malo byť na rozhodnutí krajín, či budú uplatňovať pravidlá o spotrebiteľských úveroch na niektoré pôžičky, ako sú malé pôžičky do 200 EUR, bezúročné pôžičky a pôžičky, ktoré sa majú splatiť do troch mesiacov a s malými poplatkami.
Predtým, ako pravidlá vstúpia do platnosti, ich musí schváliť Rada.
Viac informácií
- Štúdia EP: Smernica o spotrebiteľských úveroch (október 2021, EN)
- Profil spravodajkyne Kateřiny Konečnej (Ľavica, Česko)
- Výskumná služba Parlamentu: V skratke - smernica o spotrebiteľských úveroch (apríl 2023, v angličtine)
- Legislatívny priebeh - revízie smernice o spotrebiteľských úveroch
- Výskumná služba Parlamentu: V skratke - spotrebiteľské úvery (september 2023, v angličtine)