Kaj je dolgoročni proračun EU

Kako se financira Evropska unija in za kaj se denar porabi? Preberite in si oglejte, kaj je dolgoročni proračun EU in kako se sprejme.

cover picture
Proračun EU pomaga milijonom študentov, tisočem raziskovalcev, mestom, podjetjem, regijam in nevladnim organizacijam.

Dolgoročni proračun EU pomaga milijonom študentov, tisočem raziskovalcev, mestom, podjetjem, regijam in nevladnim organizacijam. Prispeva k bolj zdravi in varnejši hrani, novim in boljšim cestam, železnicam in letališčem, čistejšemu okolju in boljši varnosti zunanjih meja EU.

Temelji na ideji, da je Evropa močnejša, če združi svoja sredstva, in da je to bistveno za blaginjo. Idejo udejanja prek financiranja projektov, ki izboljšujejo življenje evropskih državljanov.


Kaj je dolgoročni proračun EU?


Dolgoročni proračun EU imenujemo tudi večletni finančni okvir (včasih s kratico MFF; multi-annual financial framework). Z njim se določi, koliko denarja lahko v najmanj petih letih EU vloži v različna področja. Zadnji dolgoročni proračuni so bili sedemletni.

EU ima tako dolgoročni kot letni proračun, s katerima zagotovi predvidljivost in s tem tudi učinkovitost programov, ki jih želi financirati. Takšno gotovost denimo potrebujejo raziskovalci, zaposleni na večletnih znanstvenih projektih.

Dolgoročni proračun mora biti tudi nekoliko prožen, da omogoča odzivanje na nepredvidene krize in izredne razmere, kot je izbruh koronavirusa. Zato vključuje več instrumentov, ki zagotavljajo, da se denar lahko uporabi tam, kjer je glede na okoliščine najbolj potreben.

Solidarnostni sklad EU je na primer namenjen zagotavljanju finančne pomoči v primeru večje nesreče v državi članici. Del proračuna je tudi sklad za prilagajanje globalizaciji, katerega namen je delavcem pomagati pri iskanju nove zaposlitve, če so izgubili službo zaradi strukturnih sprememb v svetovnih trgovinskih tokovih ali gospodarske krize. Od začetka koronavirusne krize so sredstva EU na voljo za odpravljanje družbeno-gospodarskih posledic pandemije in za pomoč zdravstvenim sistemom držav EU. Poglejte več o tem na naši časovnici ukrepov EU proti koronavirusu.

Za razliko od nacionalnih proračunov je proračun EU bolj naložbeno naravnan. Z njim se ne financirata na primer osnovnošolsko izobraževanje ali obramba držav, temveč je predvsem usmerjen v ključna področja, ki zagotavljajo evropsko dodano vrednost s spodbujanjem rasti in konkurenčnosti.

Kaj je dogoročni proračun EU?
Kaj je dolgoročni proračun EU?

Za kaj Evropska unija porabi denar?


EU s proračunom podpira raziskave in inovacije, naložbe v vseevropska omrežja ter razvoj malih in srednjih podjetij (MSP), s tem pa želi spodbujati rast in ustvarjanje delovnih mest v EU.

Iz sedanjega dolgoročnega proračuna EU je največ sredstev namenjenih za skupno kmetijsko in ribiško politiko ter za okolje. Tem sledijo kohezijski programi, katerih cilj je zmanjšati razlike med stopnjami razvitosti regij v EU. Iz dolgoročnega proračuna se financirajo tudi mednarodna humanitarna pomoč in razvojni projekti.

Več o in o .

Kako se financira dolgoročni proračun EU?


Dolgoročni proračun EU je kompleksen in ima več virov prihodkov. Mednje sodijo:

  • prispevki držav Evropske unije,
  • uvozne dajatve na proizvode iz držav zunaj EU in
  • globe, ki se naložijo podjetjem, ki kršijo pravila EU o konkurenci
  • prispevek držav EU glede na količino nereciklirane odpadne plastične embalaže (od 1.  januarja 2021)

V bližnji prihodnosti bo morda dodanih več virov prihodkov v proračun EU. Parlament je novembra 2023 podprl predlog Komisije o uvedbi treh novih virov:prihodek od trgovanja z emisijami , prihodek od dajatve na ogljik na uvoženo blago in prispevek na podlagi dobička podjetij.

Predlog mora soglasno potrditi še Svet EU, nato pa ratificirati še 27 držav članic, da lahko začne veljati.

Na kratko o dolgoročnem proračunu

Kako se določi dolgoročni proračun EU?


Sedanji dolgoročni proračun se izvaja v letih 2021–27. Pred iztekom bo Evropska komisija podala predlog za naslednjega. To naj bi se zgodilo v letu 2025.

Evropski parlament že pripravlja svoje prednostne naloge za novi dolgoročni proračun. Ko bo Komisija podala svoj predlog, ga bodo poslanci preučili in pripravili svoja pogajalska stališča. Nato bodo začeli pogovore z državami članicami v Svetu, da bi dosegli dogovor pred koncem leta 2027. Dolgoročni proračun EU države članice v Svetu sprejmejo soglasno. Pred tem mora soglasje dati Evropski parlament.

Sorodni članki