Ϸվ

Fond pro spravedlivou transformaci

Fond pro spravedlivou transformaci je finančním nástrojem vrámci politiky soudržnosti, který má podporovat území, jež se vdůsledku přechodu ke klimatické neutralitě potýkají svážnými sociálně-ekonomickými problémy. Fond pro spravedlivou transformaci bude podporovat provádění Zelené dohody pro Evropu, která si klade za cíl dosáhnout do roku2050 klimatické neutrality EU.

Právní základ

Článek175 Smlouvy ofungování Evropské unie.

Nařízení Evropského parlamentu aRady (EU) 2021/1056 ze dne 24.června2021, kterým se zřizuje Fond pro spravedlivou transformaci.

Kontext

Fond pro spravedlivou transformaci je jedním zklíčových nástrojů Evropské unie na podporu regionů vprocesu transformace na klimatickou neutralitu do roku2050.

Vprosinci2019 přijala Evropská komise , vněmž stanovila plán nové politiky růstu pro EU. Evropská komise vrámci Zelené dohody pro Evropu ave snaze splnit účinně, avšak spravedlivě cíl klimaticky neutrální EU navrhla vytvoření mechanismu pro spravedlivou transformaci, který zahrnuje Fond pro spravedlivou transformaci. Mechanismus pro spravedlivou transformaci by se měl zaměřit na regiony aodvětví, které jsou transformací nejvíce postiženy kvůli závislosti na fosilních palivech, včetně uhlí, rašeliny aropné břidlice, nebo na průmyslových procesech svysokými emisemi skleníkových plynů.

Mechanismus tvoří tři pilíře:

  • Fond pro spravedlivou transformaci,
  • režim pro spravedlivou transformaci vrámci programu InvestEU,
  • úvěrový nástroj pro veřejný sektor, který poskytla Evropská investiční banka scílemuvolnit další investice do dotčených regionů.

Fond pro spravedlivou transformaci poskytuje především granty. Zvláštní režim transformace vrámci programu InvestEU vyvíjí tlak na soukromé investice. Veřejné financování by mělo být mobilizováno prostřednictvím činností Evropské investiční banky.

Podpora zFondu pro spravedlivou transformaci je zaměřena na hospodářskou diverzifikaci území nejvíce postižených klimatickou transformací ana rekvalifikaci aaktivní začleňování místních pracovníků auchazečů ozaměstnání. Vdalších dvou pilířích mechanismu pro spravedlivou transformaci jsou kritéria způsobilosti pro investice širší, aby bylo možné podporovat takéčinnosti související stransformací energetiky.

í

Fond pro spravedlivou transformaci je klíčovým nástrojem pro podporu území nejvíce postižených přechodem na klimatickou neutralitu aměl by zabránit prohlubování nerovností mezi regiony. Jeho hlavním záměrem je zmírnit dopad transformace, ato financováním diverzifikace amodernizace místního hospodářství azmírňováním negativních dopadů na zaměstnanost. Za účelem dosažení svých cílů podporuje Fond pro spravedlivou transformaci investice do oblastí, jako jsou digitální konektivita, technologie čisté energie, snižování emisí, regenerace průmyslových areálů, rekvalifikace pracovníků atechnická pomoc.

Fond pro spravedlivou transformaci se provádí vrámci pravidel sdíleného řízení, což znamená úzkou spolupráci scelostátními, regionálními amístními orgány. Aby členské státy mohly zFondu pro spravedlivou transformaci čerpat podporu, musí předložit územní plány spravedlivé transformace. Vtěchto plánech uvedou konkrétní oblasti pro poskytnutí pomoci, které vyberou podle hospodářských asociálních dopadů transformace. Tyto plány musí zejména zohlednit očekávané ztráty pracovních míst azměnu výrobních postupů vprůmyslových zařízeních snejvyššími emisemi skleníkových plynů.

Rozpočtová afinanční pravidla

Fond pro spravedlivou transformaci poskytuje podporu všem členským státům. Kritéria pro přiznání pomoci vycházejí zúrovně průmyslových emisí vregionech svysokou uhlíkovou náročností, zaměstnanosti vprůmyslu, těžby černého ahnědého uhlí aprodukce rašeliny aropné břidlice a zúrovně hospodářského rozvoje. Členským státům, které zatím nepřijaly závazek dosáhnout cíle klimatické neutrality do roku2050, bude poskytnuto pouze 50% prostředků, které pro ně byly naplánovány. Míra spolufinancování projektů ze strany EU se stanoví podle kategorie regionu, vněmž jsou tyto projekty realizovány. Pro méně rozvinuté regiony je stanovena maximální výše 85%, pro přechodové regiony 70% apro rozvinutější regiony 50%.

Celkový rozpočet Fondu pro spravedlivou transformaci na období 2021–2027 činí 17,5miliardyEUR. Částka 7,5miliardyEUR je financována zvíceletého finančního rámce adalších 10 miliardEUR je financováno znástroje na podporu oživení NextGenerationEU.

Členské státy mohou své příděly zFondu pro spravedlivou transformaci doplnit prostředky, které jim byly přiděleny zEvropského fondu pro regionální rozvoj a zEvropského sociálního fondu plus.

Úloha Evropského parlamentu

Během jednání onávrhu Fondu pro spravedlivou transformaci byl Evropský parlament znepokojen zejména sociálně-ekonomickým dopadem přechodu na klimaticky neutrální hospodářství, aproto navrhl opatření, která podpoří tento proces tak, aby nevedl kdalšímu prohlubování rozdílů mezi regiony aaby při něm nikdo nebyl opomenut.

Evropský parlament navrhl rozšířit rozsah činností, které mohou být zFondu pro spravedlivou transformaci financovány, na činnosti mikropodniků, univerzit aveřejných výzkumných institucí ataké na digitální inovace ačinnosti voblasti vzdělávání asociálního začleňování. To by regionům, jednotlivcům, podnikům adalším zúčastněným stranám umožnilo efektivně překonat sociální, hospodářské aenvironmentální důsledky přechodu na klimaticky neutrální hospodářství ajeho dopad na zaměstnanost. Evropský parlament dále navrhl několik výjimek pro určité hospodářské činnosti, přičemž vyzdvihl sociální hledisko fondu.

Vroce2020 Evropský parlament navrhl, aby byl Fondu pro spravedlivou transformaci přidělen výrazně vyšší rozpočet. To umožnilo, aby převody prostředků zEvropského fondu pro regionální rozvoj a zEvropského sociálního fondu plus byly dobrovolné. Evropský parlament rovněž doporučil vytvoření „mechanismu ekologického odměňování“, který může přidělovat dodatečné finanční prostředky členským státům, jež své emise skleníkových plynů zvládají snižovat rychleji, než se očekává.

Konečné znění nařízení, kterým se zřizuje Fond pro spravedlivou transformaci, bylo formálně přijato Parlamentem dne 18. května aRadou při hlasování dne 7.června2021. Závěrečný akt byl podepsán dne 24.června avyhlášen v dne 30.června2021.

Frédéric Gouardères