Prihodi Unije
Proračun EU-a velikim se dijelom financira iz vlastitih sredstava, adopunjuje se drugim prihodima. Godišnji prihodi moraju potpuno pokriti godišnje rashode jer proračunski deficit nije dopušten. O sustavu vlastitih sredstava jednoglasno odlučuje Vijeće, uzimajući uobzir mišljenje Europskog parlamenta, aodluku onjemu moraju ratificirati sve države članice. Komisija je 2022. 2023. godine predložila reformu sustava vlastitih sredstava koja se sastoji od dva paketa novih vlastitih sredstava.
Pravna osnova
- Članak311. članak322. stavak2. Ugovora ofunkcioniranju Europske unije te članci 106.a 171. Ugovora oosnivanju Europske zajednice za atomsku energiju.
- osustavu vlastitih sredstava Europske unije.
- outvrđivanju provedbenih mjera za sustav vlastitih sredstava Europske unije, ometodama postupku za stavljanje na raspolaganje tradicionalnih vlastitih sredstava vlastitih sredstava koja se temelje na PDV-u BND-u te omjerama za zadovoljavanje potreba za gotovinom, oizmjeni Uredbe (EEZ, Euratom) br.1553/89 okonačnom jedinstvenom režimu ubiranja vlastitih sredstava koja proizlaze iz poreza na dodanu vrijednost oizračunu vlastitih sredstava koja se temelje na nerecikliranom plastičnom ambalažnom otpadu, ometodama postupku za stavljanje na raspolaganje tih vlastitih sredstava, omjerama za zadovoljavanje potreba za gotovinom oodređenim aspektima vlastitih sredstava koja se temelje na bruto nacionalnom dohotku.
Cilj
Pružiti Europskoj uniji financijsku autonomiju uokviru granica proračunske discipline.
Kako funkcionira?
Europska ekonomska zajednica (EEZ) dobila je vlastita sredstva na temelju , a razina vlastitih sredstava koja se mogu zatražiti godišnje trenutačno je ograničena na najviše 1,4% bruto nacionalnog dohotka (BND) EU-a. Budući da ukupna potrošnja ne može premašiti ukupne prihode, rashodi su također utvrđeni tom gornjom granicom uokviru aktualnog višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za razdoblje 2021.–2027. (1.4.3.).
Sastav prihoda
1. Vlastita sredstva
„Tradicionalna” vlastita sredstva sastoje se od carina, poljoprivrednih pristojbi pristojbi na šećer koje se prikupljaju od 1970. Postotak koji države članice mogu zadržati za pokrivanje troškova ubiranja tih sredstava ponovno je povišen s20% na 25%. „Tradicionalna vlastita” sredstva uovom trenutku obično čine oko 10–15% prihoda od vlastitih sredstava[1].
Vlastita sredstva koja se temelje na PDV-u sastoje se od određenog postotka procijenjenog poreza na dodanu vrijednost (PDV) koji države članice ubiru prenose Uniji. Iako su predviđena odlukom iz 1970., ta sredstva nisu bila na raspolaganju sve dok 1979. nisu usklađeni sustavi PDV-a država članica. Vlastita sredstva koja se temelje na PDV-u trenutačno čine oko 10% prihoda od vlastitih sredstava.
Vlastita sredstva koja se temelje na BND-u sastoje se od pristojbe na BND država članica uobliku jedinstvenog postotka koji se svake godine određuje tijekom proračunskog postupka te su uvedena Prvotno je bilo predviđeno da se prikupljaju samo ako ostala vlastita sredstva ne mogu upotpunosti pokriti rashode, no sad se njima financira većina proračuna EU-a. Sredstva koja se temelje na BND-u utrostručila su se od kasnih 90-ih godina 20. stoljeća te sad čine oko 60–70% prihoda EU-a iz vlastitih sredstava.
Vlastita sredstva koja se temelje na nerecikliranom plastičnom ambalažnom otpadu uvedena su 1.siječnja2021. za 2020. To je nacionalni doprinos (izravni prijenos iz proračuna država članica) izračunat na temelju količine nerecikliranog plastičnog ambalažnog otpada sa stopom preuzetih obveza od 0,80EUR po kilogramu. Doprinosi država članica čiji je BND po stanovniku niži od prosjeka EU-a prilagođavaju se za godišnji paušalni iznos koji odgovara iznosu od 3,8 kilograma plastičnog otpada po stanovniku. Prihodi od tih sredstava čine oko 3–4% proračunaEU-a.
2. Ostali prihodi saldo prenesen iz prethodne godine
Ostali prihodi obuhvaćaju poreze na dohodak koje plaćaju dužnosnici EU-a, doprinose trećih zemalja programima EU-a, prihode od kamata kazne koje plaćaju trgovačka društva koja prekrše zakone EU-a. Ako postoji proračunski višak, saldo iz svake financijske godine unosi se uproračun kao prihod za sljedeću godinu. Ostali prihodi, salda tehničke prilagodbe obično čine oko 2–8% ukupnih prihoda.
Uzimanje zajmova također se obračunava uokviru „ostalih prihoda” trenutačno iznosi 25–30% proračuna. Proračun EU-a ne može biti udeficitu, afinanciranje njegovih rashoda pozajmljivanjem nije dopušteno. Međutim, kako bi se financirala bespovratna sredstva zajmovi uokviru plana za oporavak NextGenerationEU (NGEU), Komisija je iznimno privremeno ovlaštena pozajmiti do 750milijardEUR (ucijenama iz 2018.) na tržištima kapitala. Novo neto pozajmljivanje trebalo bi prestati krajem 2026., nakon čega će biti dopuštene samo operacije refinanciranja.
3. Mehanizmi korekcije
Sustav vlastitih sredstava koristi se za korekciju nerazmjera udoprinosima država članica. Iako se popust za Ujedinjenu Kraljevinu koji je uveden 1984. više ne primjenjuje, na Dansku, Njemačku, Nizozemsku, Austriju Švedsku urazdoblju 2021.–2027. dalje će se primjenjivati korekcije paušalnih iznosa.
Ususret reformi sustava vlastitih sredstava EU-a
U skladu sUgovorom iz Lisabona proračun bi se trebao upotpunosti financirati iz vlastitih sredstava, aVijeće se ovlašćuje da nakon savjetovanja sParlamentom jednoglasno donese odluku osustavu vlastitih sredstava Unije[2], uključujući mogućnost uspostave novih kategorija vlastitih sredstava te ukidanja postojećih. Također je utvrđeno da Vijeće može donijeti provedbene mjere za te odluke uz suglasnost Parlamenta, čime je ojačan položaj Parlamenta utom procesu.
Oslanjajući se na nove odredbe Ugovora iz Lisabona, Parlament je ubrojnim rezolucijama stajalištima tijekom proteklih godina[3] pozivao na temeljitu reformu sustava vlastitih sredstava. Parlament je istaknuo probleme sa sustavom vlastitih sredstava, posebno njegovu prekomjernu složenost financijsku ovisnost onacionalnim doprinosima.
„Montijeva skupina” na visokoj razini, osnovana 2014. kako bi provela opću reviziju sustava vlastitih sredstava, predstavila je usiječnju 2017. svoje otransparentnijim, jednostavnijim, pravednijim demokratski odgovornijim načinima financiranja proračuna EU-a. Suštinski je zaključak bio da je proračunu EU-a bila potrebna reforma na prihodovnoj na rashodovnoj strani kako bi se mogli premostiti aktualni izazovi ostvariti konkretni rezultati za građaneEU-a.
Na temelju tog izvješća kasnijeg Komisija je 2.svibnja2018. iznijela [4] za pojednostavnjenje sadašnjeg sustava vlastitih sredstava koja se temelje na PDV-u uvođenje paketa novih izvora vlastitih sredstava. Komisija je predložila ukidanje svih popusta te smanjenje udjela prihoda od carina koje države članice zadržavaju kao troškove ubiranja sredstava s20% na 10%, kao povećanje gornje granice za godišnje zahtjeve za uplatu vlastitih sredstava kako bi se uzeli uobzir manji ukupni BND 27 država članica EU-a predložena integracija Europskog razvojnog fonda uproračunEU-a.
U cilju postizanja stabilnijeg proračuna EU-a namijenjenog za podupiranje ciljeva politike EU-a opetovano je pozivao na ambiciozan ujednačen skup novih vlastitih sredstava EU-a koji je pravedan, jednostavan, transparentan fiskalno neutralan za građane. Parlament se također zalagao za reforme koje uključuju jednostavnije, transparentnije demokratskije prikupljanje prihoda, smanjenje udjela doprinosa BND-a, reformiranje ili ukidanje sredstava koja se temelje na PDV-u te postupno ukidanje svih oblika popusta.
Prijedlozi reformi
Na sastanku Europskog vijeća održanom od 17. do 21.srpnja2020. čelnici država ili vlada dogovorili su se oko novog VFO-a, instrumenta NGEU, podizanja gornje granice za plaćanja novih vlastitih sredstava koja se temelje na nerecikliranom plastičnom otpadu od siječnja2021.
Instrument NGEU temeljio se na prijedlogu Komisije od da izdavanjem obveznica na međunarodnim tržištima uime EU-a uzme kredite uvrijednosti do 750milijardEUR sdospijećem od 3 do 30 godina radi suzbijanja posljedica pandemije bolesti COVID-19. Kako bi pokrila obveze EU-a nastale zbog konačne otplate sredstava pozajmljenih na tržištu, Komisija je predložila iznimno privremeno povećanje gornje granice vlastitih sredstava za 0,6% BND-a EU-a, uz predloženo trajno povećanje s1,2% na 1,4% BND-a kako bi se uobzir uzeo novi gospodarski kontekst.
Kao odgovor na to, Parlament je usvojoj naglasio da samo stvaranje dodatnih novih vlastitih sredstava može pomoći uotplati duga EU-a koji je nastao kao posljedica uzimanja zajmova za instrument NGEU, uz istodobno spašavanje proračuna EU-a ublažavanje fiskalnog pritiska na državne blagajne građane EU-a. Ustajalištu Parlamenta od uokviru postupka savjetovanja ponovno je istaknut poziv na uvođenje novih vlastitih sredstava uskladu sodređenim planom te na ukidanje svih popusta.
Pregovarači Parlamenta, Vijeća Komisije postigli su 10.studenoga2020. politički dogovor oVFO-u, vlastitim sredstvima nekim aspektima upravljanja instrumentom za oporavak. Kao rezultat tog dogovora, unovom prilogu utvrđen je plan za uvođenje novih vlastitih sredstava urazdoblju 2021.–2027. Prihodi od novih vlastitih sredstava trebali bi biti dostatni za pokrivanje otplate sredstava iz instrumenta NGEU, dok bi svi preostali prihodi trebali služiti za financiranje proračuna EU-a.
U skladu snovom Odlukom ovlastitim sredstvima od 14.prosinca2020. zadržani su popusti za određene države članice, dok su troškovi naplate carina povećani s20% na 25%. Nakon što su je do 31.svibnja2021. ratificirale sve države članice, Odluka osustavu vlastitih sredstava primjenjuje se retroaktivno od 1.siječnja2021.
Nakon prijedlogâ od 14.srpnja2021. za 22.prosinca2021. objavljen je . Unjemu se navodi da bi se uproračun EU-a uplatilo 25% prihoda od emisijskih jedinica ETS-a prodanih na dražbi, 75% prihoda ostvarenih mehanizmom za ugljičnu prilagodbu na granicama 15% udjela preostale dobiti preraspodijeljene državama članicama EU-a na temelju sporazuma Organizacije za gospodarsku suradnju razvoj skupine G20 omeđunarodnom oporezivanju dobiti (prvi stup).
Komisija je 20.lipnja2023. objavila svoje . To je uključivalo privremena statistička vlastita sredstva koja se plaćaju kao nacionalni doprinos na dobit poduzeća uiznosu od 0,5% zamišljene osnovice dobiti poduzeća iz EU-a (na temelju bruto poslovnog viška za sektore financijskih nefinancijskih društava prema izračunima Eurostata). Ukonačnici će se to zamijeniti istinskim vlastitim sredstvima koja se temelje na oporezivanju trgovačkih društava, odnosno doprinosom iz budućeg okvira . Prijedlogom se predviđa povećanje pozivne stope za vlastita sredstva koja se temelje na ETS-u s25% na 30%, što je opravdano povećanjem cijena ugljika. Predloženim paketom mogli bi se ostvariti dodatni godišnji prihodi uiznosu od oko 23milijardeEUR od 2024. 36milijardEUR od 2028., što predstavlja oko 18–20% ukupnih prihoda.
Za sva nedavno predložena nova vlastita sredstva trenutačno se čekaju odluke Vijeća.
Stajališta Europskog parlamenta
Tijekom postupka savjetovanja oprvom paketu novih vlastitih sredstava Parlament je općenito podržao prijedlog, uz određene . Parlament je također donio rezoluciju 10.svibnja2023. ukojoj je pozvao Vijeće da usvoji prvi paket predložio dodatna nova vlastita sredstva.
Andras Schwarcz