Poslanci požadují větší ochranu rozpočtu EU před oligarchy
Evropská unie potřebuje přísnější opatření na ochranu rozpočtu před zneužitím oligarchickou strukturou, uvádí zpráva, kterou Parlament přijal 24. března.
Úroveň takzvaných oligarchických struktur v členských zemích dosáhla podle á Výboru pro rozpočtovou kontrolu nevídané úrovně. Zpráva také zmiňuje konkrétní státy, ve kterých existují nejzávažnější důvody k obavám. Mezi nimi je i Česko. Vzhledem k tomu, že EU spravuje rozpočtový balíček na období 2021 až 2027 ve výši 1,8 bilionu eur, a to včetně zdrojů na obnovu po pandemii koronaviru, je podle textu nutné, aby tyto prostředky podléhaly přísné kontrole.
Zpráva výboru popisuje oligarchii jako politickou elitu, která zneužívá veřejné zdroje z unijního rozpočtu na své soukromé zájmy. Tento systém často spoléhá na podnikatele, kteří zastupují struktury oligarchie a maskují konečné příjemce výhod. Oligarchické systémy jsou často spojeny s korupcí, vysokou kontrolou médií (v mnoha případech se tomu tak děje k tomu, aby se zabránilo odhalení kriminálních aktivit) a s nedostatečnou nezávislostí soudních systémů.
„Cílem této á je zastavit tok dotací EU, peněz našich daňových poplatníků, do rukou oligarchů,“ řekl zpravodaj Petri Sarvamaa (finský poslanec za lidovce). „V souvislosti s nástrojem na podporu oživení a odolnosti a také s možnými novými nástroji je jasné, že tato otázka nemůže být aktuálnější.“
Ochrana plateb z rozpočtu
Zpravodaj Sarvamaa uvádí, že je nejvyšší čas zastavit oligarchické struktury s vazbami na politiky, státní úředníky a další aktéry. Vyzývá Komisi, aby připravila jasnější definici „profesionálního střetu zájmů“ a zahrnula do ní lobbistické aktivity a tazvaný fenomén otáčivých dveří, kdy osoby přecházejí z veřejného do soukromého sektoru a zase zpět.
I když Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) a Europol hrají v boji proti finančním zločinům nedocenitelnou roli, podle á jsou tyto orgány dlouhodobě podfinancované a trpí nedostatkem zaměstnanců. Zpráva vyzývá Radu ke zlepšení financování těchto agentur.
„Nejdůležitější je, aby Komise konečně začala využívat všechny nástroje, které má k dispozici, k tomu, aby zabránila zneužívání zdrojů EU,“ říká Sarvamaa. Patří mezi ně přerušení platebních lhůt, pozastavení plateb, finančních oprav nebo vyloučení výdajů z financování EU.
Podle á by EU také mohla těžit z jednotného nástroje pro získávání dat a hodnocení rizik, který umožní analýzu údajů o osobách, jež mají v konečném důsledku z finančních prostředků EU přímý či nepřímý prospěch. Data, která nejsou citlivá, by mohla být zveřejněna. Zajistila by se tím vyšší kontrola, ale také důvěra v čerpání prostředků EU.
Parlament o této zprávě diskutoval ve středu 23. března v Bruselu a schválil ji následující den.