Poslanci požadujú zvýšenie ochrany rozpočtu EÚ pred oligarchami
Európska únia potrebuje prísnejšie opatrenia na ochranu rozpočtu pred zneužitím krajinami s existujúcou oligarchickou štruktúrou, uvádza správa, ktorú Parlament prijal 24. marca.
Úroveň tzv. oligarchických štruktúr v členských krajinách dosiahla podľa á Výboru pre rozpočtovú kontrolu nevídanú úroveň. Správa tiež poukazuje na krajiny, kde existuje dôvod na obavy. Keďže EÚ spravuje rozpočtový balík pre roky 2021 - 2027 vo výške 1,8 bilióna eur vrátane zdrojov pre obnovu po pandémii Covid-19, je podľa á nevyhnutné, aby tieto prostriedky podliehali prísnej kontrole.
Správa výboru opisuje oligarchiu ako politickú elitu, ktorá zneužíva verejné zdroje z EÚ rozpočtu na svoje súkromné záujmy. Tento systém často závisí od podnikateľov, ktorí zastupujú štruktúry oligarchie a maskujú konečných prijímateľov výhod. Oligarchické systémy sú často spojené s korupciou, vysokou kontrolou médií (vo veľa prípadoch na zabránenie odhalenia kriminálnych aktivít) a nedostatkami v nezávislosti súdnych systémov.
„Cieľom tejto á je zastaviť tok dotácií EÚ, peňazí našich daňových poplatníkov, do rúk oligarchov," povedal spravodajca Petri Sarvamaa (EĽS, Fínsko). "V súvislosti s nástrojom na oživenie a zvýšenie odolnosti a tiež možných nových nástrojov je jasné, že táto otázka nemôže byť aktuálnejšia.“
Ochrana rozpočtových platieb
Spravodajca Sarvamaa uvádza, že je najvyšší čas stopnúť oligarchické štruktúry s väzbami na politikov, štátnych úradníkov a ďalších aktérov. Vyzýva Komisiu, aby pripravila jasnejšiu definíciu „profesionálneho konfliktu záujmov“ a zahrnula do nej lobistické aktivity a tzv. fenomén otáčavých dverí, keď sa osoby presúvajú z úloh zákonodarcov a regulátorov na vysoké pozície v odvetviach, ktoré regulovali.
Aj keď Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), Európska prokuratúra a Europol hrajú dôležitú úlohu v boji proti finančným zločinom, podľa á sú tieto orgány dlhodobo nedofinancované a trpia nedostatkom zamestnancov. Správa vyzýva Radu, aby zlepšila financovanie týchto agentúr tak, aby mohli navýšiť svoje zdroje o potrebný počet zamestnancov.
„Najdôležitejšie je, aby Komisia konečne začala využívať všetky nástroje, ktoré má k dispozícii s cieľom zabrániť zneužívaniu zdrojov EÚ,“ hovorí Sarvamaa. Patrí medzi ne prerušenie platobných lehôt, pozastavenie platieb, finančné korekcie alebo vylúčenie výdavkov z financovania EÚ.
Podľa á by EÚ tiež mohla ťažiť z jednotného nástroja na získavanie dát a posudzovanie rizika, ktorý by slúžil na analýzu dát o subjektoch, ktoré sú priamymi alebo nepriamymi príjemcami z rozpočtu EÚ. Dáta, ktoré nie sú citlivé, by mohli byť zverejnené, aby sa zabezpečila vyššia kontrolu a zvýšila sa dôvera v čerpanie prostriedkov EÚ.
Parlament diskutoval o tejto správe v stredu 23. marca v Bruseli a prijal ju vo štvrtok.