A képviselők az uniós költségvetés oligarcháktól való további védelmét követelik

Az EU-nak szigorúbb intézkedéseket kell hoznia, hogy megvédje költségvetését az oligarchikus rendszerekkel rendelkező tagállamok visszaéléseitől – áll az EP által elfogadott jelentésben.

Két üzletember sziluettje
Az EU-nak előnyös lehet, ha egyetlen adatbányászati ​​és kockázatértékelő eszközzel elemezheti az uniós költségvetésből részesülők adatait

A tagállamok oligarchikus rendszerei eddig soha nem látott szintet értek el – derül ki a költségvetési ellenőrző szakbizottság (CONT) Գééő, amely kiemeli azokat az országokat is, ahol ez aggodalomra ad okot. Mivel az EU a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló, példátlanul magas, 1,8 billió eurós költségvetési csomagot kezel a Covid19 világjárványból való kilábalás és más szakpolitikai prioritások támogatására, az alapok felhasználását uniós szinten szigorúbb ellenőrzésnek kell alávetni - áll a jelentésben.

A CONT-jelentés az oligarchák rendszerét egyfajta politikai elitként írja le, amely félreirányítja az uniós költségvetésből származó közpénzeket magánérdekeik kiszolgálására. Gyakran üzletemberek járnak el a nevükben, így a valódi haszonélvezők rejtve maradnak. Az oligarchikus rendszerek gyakran összefüggenek a korrupcióval, a média feletti szigorú ellenőrzéssel és a független igazságszolgáltatás hiányával.

„A jelentés célja, hogy megállítsuk az uniós támogatások és az adófizetőink pénzének az oligarchák kezébe áramlását” – mondta Petri Sarvamaa (néppárti, finn) jelentéstevő.

A  kifizetések védelme


Sarvamaa szerintideje, hogy véget vessünk azoknak az oligarchikus rendszereknek, melyek kapcsolatot teremtenek a politikusok, valamint a közigazgatás és más szereplők között. Felszólítja a Bizottságot, hogy dolgozza ki a „szakmai érdekek ütközésének” pontosabb meghatározását, amely magában foglalja a lobbitevékenységet is.

Míg az EU csalásellenes hivatala, az OLAF, az EPPO ügyészsége és az Europol „felbecsülhetetlen értékű munkát” végez a pénzügyi bűncselekmények elleni küzdelemben, a jelentés szerint ezek a szervek folyamatosan létszámhiányosak és a pénzügyi forrásoknak is híján vannak. A jelentés ezért sürgeti a Tanácsot, hogy engedélyezze ezen ügynökségek emberi erőforrásainak nagyobb mértékű finanszírozását.

„A legfontosabb az, hogy a Bizottságnak végre kezdje el használni az összes rendelkezésére álló eszközt az uniós forrásokkal való visszaélések megelőzésére” – mondta Sarvamaa. Ide tartozik a fizetési határidők megszakítása, a kifizetések felfüggesztése, a pénzügyi korrekciók vagy a kiadások kizárása az uniós finanszírozásból.

Az EU-nak az is előnyös lehet, ha egyetlen adatbányászati ​​és kockázatértékelő eszközzel elemezheti az uniós költségvetésből közvetlenül vagy közvetve részesülők adatait – áll a jelentésben. A nem érzékeny adatokat nyilvánosságra lehetne hozni az uniós kiadások ellenőrzése és a bizalom erősítése érdekében.

A Parlament Brüsszelben megvitatta, majd jóváhagyta Sarvamaa jelentését.

Kacsolódó cikkek

A cikk megosztása itt: