Parlament Europejski: uprawnienia
Parlament pełni instytucjonalną rolę w kształtowaniu polityki europejskiej, sprawując różne funkcje. Udział Parlamentu w procesie ustawodawczym, jego uprawnienia budżetowe i kontrolne, uczestniczenie w przeglądzie traktatów oraz prawo do interweniowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwiają mu gwarantowanie zasad demokracji na szczeblu europejskim.
Podstawa prawna
Art. 223–234 oraz 314 Traktatu ofunkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Cele
Jako instytucja reprezentująca obywateli Europy Parlament stanowi demokratyczną podstawę Unii Europejskiej. Jeżeli UE ma mieć pełną legitymację demokratyczną, Parlament musi w pełni uczestniczyć w unijnym procesie ustawodawczym i sprawować w imieniu obywateli kontrolę polityczną nad innymi instytucjami unijnymi.
Uprawnienia typu konstytucyjnego i uprawnienia ratyfikacyjne (1.2.4)
Od czasu zawieranie wszystkich traktatów o przystąpieniu nowych państw członkowskich oraz traktatów stowarzyszeniowych podlega zgodzie Parlamentu. Na mocy tego samego aktu procedurę tę stosuje się też do umów międzynarodowych mających duże skutki budżetowe dla Wspólnoty (zamiast postępowania pojednawczego wprowadzonego w1975r.). Traktat z Maastricht rozszerzył ją na umowy ustanawiające specjalne ramy instytucjonalne lub powodujące zmiany aktu przyjętego w drodze procedury współdecyzji. Parlament musi także wyrazić zgodę w przypadku aktów związanych z ordynacją wyborczą (od czasu Traktatu z Maastricht). Od chwili wejścia w życie Traktatu z Amsterdamu zgoda Parlamentu jest wymagana, gdy Rada chce ogłosić, że istnieje wyraźne niebezpieczeństwo popełnienia przez państwo członkowskie poważnego naruszenia podstawowych zasad UE, przed skierowaniem do tego państwa członkowskiego zaleceń lub nałożeniem na nie kar. Z drugiej strony każda zmiana Statutu posła do Parlamentu Europejskiego musi uzyskać zgodę Rady.
Od chwili wejścia w życie Traktatu z Lizbony Parlament może podjąć inicjatywę zmiany traktatów i podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą powołania konwentu przygotowującego przyszłą zmianę traktatów (art. 48 ust. 2 i 3 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE)).
Uczestnictwo w procesie ustawodawczym (1.2.3)
Parlament w różnym stopniu bierze udział w przyjmowaniu unijnych aktów prawnych, zgodnie z właściwą w danym przypadku podstawą prawną. Z organu czysto doradczego Parlament przekształcił się stopniowo w instytucję współdecydującą na równi z Radą.
A. Zwykła procedura ustawodawcza
Po wejściu wżycie Traktatu zNicei (1.1.4) procedura współdecyzji miała zastosowanie do 46 podstaw prawnych Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Traktat WE). Co do zasady procedura ta stawiała Parlament na równi z Radą. Jeżeli obie instytucje osiągały porozumienie, akt prawny był przyjmowany w pierwszym lub w drugim czytaniu; jeżeli nie osiągano porozumienia, akt mógł być przyjęty tylko po pomyślnym postępowaniu pojednawczym.
Na mocy Traktatu z Lizbony (1.1.5) procedura współdecyzji stała się zwykłą procedurą ustawodawczą (art. 294 TFUE). Zgodnie z tym traktatem podlega jej obecnie ponad czterdzieści nowych obszarów polityki, np. w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, handlu zagranicznego, polityki ochrony środowiska oraz wspólnej polityki rolnej (WPR).
B. Konsultacja
Procedura konsultacji jest nadal stosowana wsprawach, októrych mowa wart. 27, 41 i48 TUE, atakże wsprawach dotyczących podatków, konkurencji, harmonizacji ustawodawstwa wdziedzinach niezwiązanych zrynkiem wewnętrznym oraz wniektórych aspektach polityki społecznej.
C. Współpraca (już nieistniejąca jako procedura)
Procedura współpracy (dawny art. 252 Traktatu WE) została wprowadzona Jednolitym aktem europejskim i rozszerzona Traktatem z Maastricht na większość kwestii ustawodawczych, w których Rada stanowi większością głosów. Ta procedura zobowiązywała Radę do uwzględnienia w drugim czytaniu poprawek Parlamentu Europejskiego przyjętych bezwzględną większością głosów, jeżeli zostały one przejęte przez Komisję. Jej wprowadzenie oznaczało narodziny prawdziwych uprawnień ustawodawczych Parlamentu, ale została ona uchylona po wejściu w życie Traktatu z Lizbony (1.1.5).
D. Zgoda
Procedura zgody została wprowadzona Jednolitym aktem europejskim w 1986 r. Po wejściu w życie Traktatu z Maastricht procedurę tę stosowano do kilku obszarów ustawodawstwa, w których Rada stanowi jednomyślnie, a które od wejścia w życie Traktatu z Amsterdamu ograniczają się do funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.
Na podstawie Traktatu zLizbony niektóre nowe kwestie podlegają tej procedurze, np.art.7, 14, 17, 27, 48 i 50 TUE oraz art.19, 83, 86, 218, 223, 311 i 312 TFUE, atakże środki, które muszą zostać przyjęte przez Radę, wprzypadku gdy konieczne okazuje się podjęcie przez UE działania, aTraktaty nie przewidują wtym względzie koniecznych uprawnień (art.352 TFUE).
E. Inicjatywa ustawodawcza
Traktat z Maastricht przyznał Parlamentowi prawo inicjatywy ustawodawczej, lecz ograniczało się ono do zwrócenia się do Komisji o przedstawienie wniosku. Prawo to zostało zachowane w Traktacie z Lizbony (art. 225 TFUE) i przedstawione w bardziej szczegółowy sposób w porozumieniu międzyinstytucjonalnym między Parlamentem a Komisją. Ponadto w kilku konkretnych przypadkach Parlament ma bezpośrednie prawo inicjatywy. Prawo to ma zastosowanie do rozporządzeń dotyczących jego składu, wyboru posłów i ogólnych warunków wykonywania obowiązków przez posłów, a także ustanawiania tymczasowych komisji śledczych oraz rozporządzeń i ogólnych warunków wykonywania obowiązków przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
W rezolucji przyjętej w czerwcu 2022 r. Parlament wyraził przekonanie, „że trzeba tak zmienić traktaty, by Parlament, jako jedyna instytucja UE wybierana w wyborach bezpośrednich i w związku z tym reprezentująca głos obywateli w unijnym procesie decyzyjnym, otrzymał ogólne i bezpośrednie prawo inicjowania procesów legislacyjnych”.
Uprawnienia budżetowe (1.2.5)
Traktat z Lizbony zniósł stosowany podział na wydatki obowiązkowe i wydatki nieobowiązkowe i postawił Parlament na równi z Radą w rocznej procedurze budżetowej, która obecnie upodabnia się do zwykłej procedury ustawodawczej.
Parlament pozostaje jednym z dwóch organów władzy budżetowej (art. 314 TFUE). Uczestniczy w procedurze budżetowej od etapu przygotowania, zwłaszcza w ustalaniu ogólnych wytycznych i charakteru wydatków. Parlament uchwala budżet i kontroluje jego wykonanie (art. 318 TFUE). Udziela absolutorium z wykonania budżetu (art. 319 TFUE).
Wreszcie, zgoda Parlamentu jest konieczna w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF) (art.312 TFUE). WRF na lata 2014–2020 są pierwszymi przyjętymi zgodnie zTFUE.
Kontrola nad władzą wykonawczą
Parlament posiada szereg uprawnień kontrolnych. Rozpatruje ogólne sprawozdanie roczne przedłożone mu przez Komisję (art.233 TFUE) inadzoruje wraz zRadą akty wykonawcze iakty delegowane Komisji (art.290 iart.291 TFUE).
A. Powoływanie Komisji
W 1981r. Parlament nieformalnie zaczął zatwierdzać powołanie Komisji, analizując izatwierdzając jej program. Jednak dopiero od momentu wejścia wżycie Traktatu zMaastricht (1992r.) wymagana jest jego zgoda, zanim państwa członkowskie będą mogły mianować przewodniczącego iczłonków Komisji jako organu kolegialnego. WTraktacie zAmsterdamu posunięto się jeszcze dalej iwprowadzono ponadto wymóg uprzedniego zatwierdzania przez Parlament kandydata na przewodniczącego Komisji przed wyznaczeniem pozostałych jej członków. W1994r. Parlament wprowadził również przesłuchania kandydatów na komisarzy. Zgodnie z Traktatem z Lizbony kandydat na przewodniczącego Komisji musi być wybierany z uwzględnieniem wyników wyborów europejskich. Wzwiązku ztym w Parlament wezwał europejskie partie polityczne do mianowania kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej, aby wzmocnić polityczną legitymację obu instytucji. Od 2014r. wprowadzono tzw.procedurę wyłaniania głównych kandydatów („Spitzenkandidaten”), wktórej europejskie partie polityczne przed wyborami europejskimi mianują swoich kandydatów na stanowisko przewodniczącego Komisji. Chociaż ostatecznie odrzucono ją w 2019 r., procedura ta jest uważana za ważną dla przejrzystości i politycznej legitymacji instytucji unijnych (1.3.3).
B. Wotum nieufności
Możliwość zgłoszenia wotum nieufności dla Komisji została wprowadzona już w traktacie rzymskim. Obecnie ogólne przepisy dotyczące posiadanego przez Parlament prawa do głosowania nad wotum nieufności dla Komisji są zawarte wart.17 ust.8 TUE iart.234 TFUE. Aby wotum zostało przyjęte, musi być przegłosowane dwoma trzecimi oddanych głosów i większością głosów posłów do Parlamentu. Przegłosowanie wotum nieufności prowadzi do ustąpienia całej Komisji jako organu, wtym wiceprzewodniczącego Komisji / Wysokiego Przedstawiciela Unii ds.Zagranicznych iPolityki Bezpieczeństwa, który rezygnuje zobowiązków pełnionych wKomisji. Do chwili obecnej Parlament bezskutecznie kilkakrotnie próbował wykorzystać odnośne przepisy Traktatu i przepisy je poprzedzające, aby usunąć kolegium komisarzy.
C. Pytania parlamentarne
Każdy poseł może przedłożyć pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie, skierowane do przewodniczącego Rady Europejskiej, Rady, Komisji lub wiceprzewodniczącego Komisji / Wysokiego Przedstawiciela Unii ds.Zagranicznych iPolityki Bezpieczeństwa. Zgodnie zart.230 TFUE Komisja musi udzielić odpowiedzi ustnej lub pisemnej na pytania postawione przez Parlament lub jego posłów, aRada Europejska iRada muszą zostać wysłuchane przez Parlament zgodnie zwarunkami określonymi wregulaminie Rady Europejskiej iregulaminie Rady.
Pytania parlamentarne mają formę pytań pisemnych i pytań ustnych wymagających lub niewymagających debaty oraz pytań wnoszonych podczas tury pytań.
D. Komisje śledcze
Zgodnie zart.226 TFUE Parlament jest uprawniony do ustanowienia tymczasowej komisji śledczej do zbadania zarzutów naruszenia lub niewłaściwego administrowania wstosowaniu prawa UE. Ten sam artykuł przewiduje, że Parlament Europejski, stanowiąc wdrodze rozporządzeń zwłasnej inicjatywy po uzyskaniu zgody Rady iKomisji, musi określić szczegółowe postanowienia dotyczące wykonywania uprawnień śledczych. Do czasu przyjęcia takiego rozporządzenia uprawnienia śledcze wykonywane są zgodnie zporozumieniem międzyinstytucjonalnym z1995r., załączonym do Regulaminu Parlamentu. Parlament wielokrotnie wyrażał potrzebę poprawy komunikacji iwspółpracy między tymi trzema instytucjami wcelu umożliwienia mu wypełniania mandatu opartego na art.226 TFUE. W2014r. Parlament przyjął . Jednak negocjacje dotyczące wniosku między trzema instytucjami stale znajdowały się w martwym punkcie. Wzwiązku ztym wkwietniu 2019r. Parlament przyjął , wktórej wyraził głęboki sprzeciw wobec postawy Rady iKomisji, po ponad czteroletnim okresie nieformalnych spotkań nadal uniemożliwiających zorganizowanie formalnego posiedzenia wcelu omówienia ewentualnych rozwiązań dla zidentyfikowanych problemów. W rezolucji Parlament uznaje, że Rada i Komisja nie zastosowały się do zasady współpracy międzyinstytucjonalnej i zwraca się do nich o wznowienie negocjacji dotyczących tej kwestii z nowo wybranym Parlamentem.
E. Kontrola wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa
Parlament jest uprawniony do otrzymywania informacji w tych obszarach i może kierować do Rady pytania lub zalecenia. Opinia Parlamentu musi być zasięgana w sprawie najważniejszych kwestii i podstawowych kierunków wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB) (art. 36 TUE). Wprowadzenie pozwoliło również usprawnić procedury konsultacji wsprawie WPZiB wodniesieniu do aspektów finansowych. Utworzenie funkcji Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych iPolityki Bezpieczeństwa zwiększyła wpływ Parlamentu, ponieważ osoba mianowana na to stanowisko jest również wiceprzewodniczącym Komisji.
Odwoływanie się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Parlament ma prawo do wszczynania postępowań przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w przypadkach naruszenia traktatu przez inną instytucję.
Ma też prawo interwencji przed TSUE, tj. może dołączyć do jednej ze stron w danej sprawie. Parlament skorzystał z tego prawa w mającej historyczne znaczenie sprawie „Isoglucose” (wyrok z dnia 29 października 1980 r. w sprawach 138 i 139/79), w której TSUE uznał rozporządzenie Rady za nieważne, ponieważ nie dopełniła ona obowiązku skonsultowania się z Parlamentem. W przypadku postępowania o zaniechanie działania (art. 265 TFUE) Parlament może wszcząć przed TSUE postępowanie przeciwko danej instytucji o naruszenie Traktatu, jak w sprawie 13/83, w której TSUE wydał orzeczenie na niekorzyść Rady, gdyż nie przyjęła ona środków związanych ze wspólną polityką transportową.
Zgodnie z Traktatem z Amsterdamu Parlament mógł wnieść skargę o unieważnienie aktu prawnego tylko w celu ochrony swych prerogatyw. Od czasu Traktatu z Nicei nie musi on już wyrażać szczególnego zaniepokojenia; ma odtąd prawo rozpoczynać procedury na równi z Radą, Komisją i państwami członkowskimi. Parlament może być stroną pozwaną w przypadku skargi o unieważnienie aktu przyjętego w drodze procedury współdecyzji lub gdy jeden z jego aktów ma na celu wywarcie skutków prawnych w stosunku do podmiotów trzecich. Art. 263 TFUE utrzymuje więc wmocy orzeczenia TSUE wsprawach 320/81, 294/83 i70/88.
Parlament może ponadto zwrócić się do TSUE owydanie wstępnej opinii wsprawie zgodności umowy międzynarodowej zTraktatem (art.218 TFUE).
Petycje (4.1.4)
Obywatele Unii, korzystając z prawa do składania petycji, kierują swoje petycje do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (art. 227 TFUE).
Europejska inicjatywa obywatelska (4.1.5)
Parlament pod kierunkiem Komisji Petycji organizuje wysłuchanie, na którym wypowiadają się organizatorzy zatwierdzonych europejskich inicjatyw obywatelskich. Wdniu 17kwietnia 2019r. Parlament iRada formalnie przyjęły inicjatywy europejskiej, które weszło w życie 1 stycznia 2020 r.
Mianowanie Rzecznika Praw Obywatelskich
Na podstawie Traktatu z Lizbony Parlament Europejski wybiera Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich (art. 228 TFUE) (1.3.16).
Eeva Pavy