Biudžeto vykdymas
Komisija atsako už biudžeto vykdymą bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis, o ją politiškai tikrina Europos Parlamentas.
Teisinis pagrindas
- (SESV) 290, 291, 317, 318, 319, 321, 322 ir 323straipsniai ir Euratomo sutarties 179straipsnis;
- Finansinis reglamentas, t.y. 2018m.liepos 18d. Europos Parlamento ir Tarybos dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių;
- dėl biudžetinės drausmės, bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo, taip pat dėl naujų nuosavų išteklių, įskaitant veiksmų gaires dėl naujų nuosavų išteklių nustatymo(TIS).
Tikslai
Komisija atsako už biudžeto pajamų ir išlaidų įgyvendinimą ir laikydamasi nustatytų asignavimų ribų jas tvarko vadovaudamasi Sutartimis ir Finansiniame reglamente pateiktomis nuostatomis bei nurodymais (žr.suvestinę 1.4.3).
Valstybės narės bendradarbiauja su Komisija norėdamos užtikrinti, kad asignavimai būtų naudojami vadovaujantis patikimo finansų valdymo principais, t.y. ekonomiškai, veiksmingai ir efektyviai.
辱ū徱Ծ
A. Pagrindinis mechanizmas
Biudžeto vykdymas apima dvi pagrindines operacijas, susijusias su įsipareigojimais ir vėliau mokėjimais. Įsipareigojimo dėl išlaidų atveju priimamas sprendimas panaudoti tam tikrą sumą iš konkrečios biudžeto eilutės konkrečiai veiklai finansuoti. Kai nustatomi atitinkami teisiniai įsipareigojimai (pvz., sudaromos sutartys) ir suteikiama sutarta paslauga, atliekamas darbas ar pristatomos užsakytos prekės, suteikiamas leidimas patirti išlaidas ir atliekamas mokėjimas.
B. Biudžeto vykdymo metodai
Komisija gali vykdyti biudžetą vienu iš šių būdų:
- tiesiogiai (tiesioginis valdymas) per savo padalinius arba vykdomąsias įstaigas,
- kartu su valstybėmis narėmis (pasidalijamasis valdymas),
- netiesiogiai (netiesioginis valdymas), biudžeto vykdymo užduotis pavesdama subjektams ir asmenims, pvz., ES nepriklausančioms valstybėms, tarptautinėms organizacijoms ir kt.
Praktiškai apie 70proc. biudžeto panaudojama vykdant pasidalijamąjį valdymą (valstybės narės paskirsto lėšas ir valdo išlaidas), 20proc. Komisijai ar jos vykdomosios įstaigoms vykdant tiesioginį valdymą, o likusieji 10proc. vykdant netiesioginį valdymą[1].
pateikiama informacija apie Komisijos tiesiogiai valdomų lėšų gavėjus. Kiekviena valstybė narė yra atsakinga už duomenų apie lėšų, kurias ji valdo netiesioginio ir pasidalijamojo valdymo būdu, gavėjų paskelbimą.
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo(SESV) 317straipsnyje nurodoma, kad Komisija privalo vykdyti biudžetą bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis ir kad reglamentais, priimtais pagal SESV 322straipsnį, valstybėms narėms turi būti nustatyti biudžeto vykdymo kontrolės ir audito įsipareigojimai ir su tuo susijusios pareigos.
Be to, atsižvelgiant į platesnį ES teisės įgyvendinimo kontekstą, SESV 290 ir 291straipsniuose pateiktos nuostatos, kuriomis reglamentuojami Komisijai suteikti deleguotieji ir įgyvendinimo įgaliojimai, ir, visų pirma, valstybių narių, Tarybos ir Europos Parlamento šioje srityje vykdoma Komisijos kontrolės tvarka.
Pagal SESV 290straipsnį priėmus teisėkūros procedūra priimamą aktą Komisijai galima deleguoti įgaliojimus priimti ne teisėkūros procedūra priimamus aktus, papildančius tam tikras neesmines teisėkūros procedūra priimto akto nuostatas. Parlamentas ir Taryba turi teisę atšaukti tokį įgaliojimų delegavimą Komisijai arba pareikšti prieštaravimą ir taip neleisti deleguotajam aktui įsigalioti.
SESV 291straipsnyje reglamentuojami Komisijai suteikti įgyvendinimo įgaliojimai. 291straipsnio 1dalyje numatyta valstybių narių pareiga priimti visas nacionalinės teisės priemones, būtinas teisiškai privalomiems Sąjungos aktams įgyvendinti, o pagal 291straipsnio 2dalį numatoma šių aktų įgyvendinimo įgaliojimus suteikti Komisijai arba (ES sutarties) 24bei 26straipsniuose numatytais atvejais Tarybai, kai „teisiškai privalomi Sąjungos aktai turi būti įgyvendinti vienodomis sąlygomis“. Pagal SESV 291straipsnio 3dalį Parlamentas ir Taryba, priimdami reglamentus, nustato taisykles, susijusias su Komisijos įgyvendinimo įgaliojimų kontrolės mechanizmais.
2020m. institucijos susitarė dėl naujo Tarpinstitucinio susitarimo dėl biudžetinės drausmės, bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo, taip pat dėl naujų nuosavų išteklių, įskaitant veiksmų gaires dėl naujų nuosavų išteklių nustatymo. Šis susitarimas buvo priimtas kartu su 2021–2027m. ir juo siekiama ne tik užtikrinti nuolatinį institucijų bendradarbiavimą biudžeto klausimais, bet ir pagerinti Sąjungos metinę biudžetinę procedūrą, taip pat, remiantis priede pateikiamomis veiksmų gairėmis, sudaryti palankesnes sąlygas pagal šią DFP nustatyti naujus ES nuosavus išteklius.
SESV 291straipsnis papildytas 2011m. vasario 16d. Europos Parlamento ir Tarybos , kuriuo nustatomos valstybių narių vykdomos Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais kontrolės mechanizmų taisyklės ir bendrieji principai. Ši kontrolė vykdoma per komitetus, kuriuos sudaro valstybių narių atstovai ir kuriems pirmininkauja Komisijos atstovas. Reglamente nustatyti du nauji procedūrų, taikomų atsižvelgiant į svarstomo akto taikymo sritį, tipai: pagal nagrinėjimo procedūrą numatoma, kad Komisija negali patvirtinti priemonės, jei komitetas pateikė neigiamą nuomonę; pagal patariamąją procedūrą numatoma, kad Komisija privalo, kiek įmanoma, atsižvelgti į komiteto išvadas, tačiau komiteto nuomonė nėra įpareigojanti.
Jei valstybės narės netinkamai vykdo biudžetą, joms numatomos sankcijos vykdant sąskaitų patvirtinimo procedūrą ir tinkamumo finansuoti patikrinimus: po Komisijos ir Audito Rūmų atliktų auditų nacionalinių vyriausybių iš ES biudžeto gautos lėšos kompensuojamos– paprašoma grąžinti neteisingai išmokėtas lėšas. Sprendimus dėl tokių koregavimų priima Komisija laikydamasi minėtų naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais procedūrų (žr.suvestinę 1.4.5).
Taigi Audito Rūmai reguliariai tikrina, kaip vykdomas biudžetas (žr.suvestinę 1.3.12). Jų ataskaitose kai kurie sektoriai ne kartą buvo kritikuojami.
C. Vykdymo taisyklės
Finansiniame reglamente, pagrįstame SESV 322straipsniu, išdėstyti visi biudžeto vykdymą reglamentuojantys principai ir taisyklės. Jis yra horizontaliojo pobūdžio, nes taikomas visoms išlaidų sritims ir visoms pajamoms. Kitos biudžeto vykdymui taikomos taisyklės pateikiamos atskirų sektorių reglamentuose, susijusiuose su konkrečiomis ES politikos sritimis.
Dabartinis Finansinis reglamentas buvo priimtas 2018m. lieposmėn. ir įsigaliojo 2018m. rugpjūčio 2d. Tačiau didžioji dalis nuostatų, susijusių su Sąjungos institucijų administracinių asignavimų vykdymu, taikomos tik nuo 2019m. sausio 1d.[2]
Pagrindinė Komisijos biudžeto vykdymo ir vykdymo stebėsenos priemonė– kompiuterizuota apskaitos sistema ABAC (kaupiamoji apskaita). Komisija ėmėsi veiksmų, kad apskaita atitiktų aukščiausius tarptautinius apskaitos standartus, ypač tarptautinius viešojo sektoriaus apskaitos standartus (TVSAS), kuriuos nustatė Tarptautinė buhalterių federacija (IFAC). Svarbus biudžeto vykdymo aspektas yra ES teisės aktų, taikomų viešųjų pirkimų sutartims (tiekimas, darbai ir paslaugos, žr.suvestinę 2.1.10), laikymasis. Be to, ankstyvojo nustatymo ir draudimo dalyvauti procedūroje sistema (EDES) stiprinama Sąjungos finansinių interesų apsauga. Sistema suteikia galimybę anksti nustatyti nepatikimus asmenis ir subjektus, kurie kreipiasi dėl ES lėšų skyrimo arba yra prisiėmę teisinių įsipareigojimų Komisijai ar kitoms institucijoms, jiems neleisti dalyvauti procedūroje ir skirti finansines nuobaudas[3].
Europos Parlamento vaidmuo
Europos Parlamento vaidmuo biudžeto srityje yra dvigubas:
- kaip viena iš biudžeto valdymo institucijų, jis bendrai tvirtina biudžeto asignavimus ateinantiems metams;
- vykdymas metinę biudžeto įvykdymo patvirtinimo procedūrą jis tikrina, kaip praėjusiais metais buvo vykdytas biudžetas.
Parlamentas, dalyvaudamas biudžeto procedūroje (žr.suvestinę 1.2.5) ir teikdamas pakeitimus, priimdamas sprendimus dėl lėšų skirstymo, iš anksto daro įtaką ES biudžeto vykdymui.
Jei Parlamentui kyla kokių nors abejonių dėl išlaidų pagrindimo ar Komisijos gebėjimo jas vykdyti, Parlamentas gali nuspręsti pasinaudoti biudžeto rezervo mechanizmu ir perkelti prašomas lėšas į rezervą, kol Komisija pateiks tinkamų įrodymų pateikdama prašymą pervesti lėšas iš rezervo. Ir Parlamentas, ir Taryba turi pritarti pasiūlymams dėl perkėlimo. Asignavimų negalima naudoti tol, kol jie iš rezervo neperkeliami į atitinkamą biudžeto eilutę.
Pagal biudžeto įvykdymo patvirtinimo procedūrą (žr.suvestinę 1.4.5) Parlamentui suteikiama galimybė kontroliuoti einamojo biudžeto vykdymą. Nors dauguma klausimų susiję su biudžeto įvykdymo patvirtinimo laikotarpiu (tai papratai praėję metai), vis dėlto daug klausimų, kuriuos biudžeto įvykdymo patvirtinimo procedūros metu Parlamento Biudžeto kontrolės komitetas užduoda Komisijai, yra susiję su einamojo biudžeto vykdymu. Rezoliucijoje dėl biudžeto įvykdymo patvirtinimo, kuri sudaro neatskiriamą sprendimo dėl biudžeto įvykdymo patvirtinimo dalį, Komisijai ir kitoms vykdant biudžetą dalyvaujančioms įstaigoms nustatomi reikalavimai ir pateikiamos rekomendacijos.
Pagal Lisabonos sutartį Parlamentas ir Taryba kartu atsako už finansinio pobūdžio taisyklių, pirmiausiai nurodančių biudžeto sudarymo ir vykdymo bei sąskaitų pateikimo ir audito tvarką, nustatymą (SESV 322straipsnio 1dalis).
Be to, Parlamentas, atlikdamas teisėkūros ir su teisėkūra nesusijusią veiklą, pvz., priimdamas pranešimus ir rezoliucijas arba teikdamas Komisijai klausimus žodžiu ar raštu, beveik visose politikos srityse daro įtaką biudžeto vykdymui.
Pastaraisiais metais Parlamentas, imdamasis priemonių, kurios leidžia keistis informacija apie lėšų panaudojimą ir neįvykdytus įsipareigojimus, t.y. teisinius įsipareigojimus, kurie dar neįvykdyti atliekant mokėjimus, sustiprino politinę Komisijos kontrolę. Dėl neįvykdytų įsipareigojimų, jei per ilgesnį laikotarpį jų susikaupia, gali kilti problemų, todėl Parlamentas aktyviai ragina Komisiją juos kontroliuoti.
Rengiamos naujos priemonės, kurios turėtų sudaryti galimybes geriau stebėti biudžeto vykdymo procesą ir gauti kuo didesnę naudą panaudojant pagal ES programas skiriamas lėšas. Šiuo tikslu Parlamentas ragina teikti aukštus standartus atitinkančius veiklos pranešimus (Komisija juos rengia kartu su darbiniais dokumentais dėl preliminaraus bendrojo biudžeto projekto) ir reguliariai pristatyti ES programų išlaidų veiksmingumo analizes.
Daugiau informacijos šia tema rasite apsilankę Biudžeto komiteto interneto svetainėje.
Stefan Schulz