Transatlantické vzťahy: USA aKanada
EÚ, USA aj Kanada vyznávajú hodnoty demokracie, ľudských práv, právneho štátu ahospodárskej apolitickej slobody arovnako sa prelínajú aj ich záujmy voblasti zahraničnej politiky abezpečnosti. Úzka spolupráca astrategické vzťahy sUSA aKanadou sú pre EÚ naďalej prioritou.
Politický dialóg medzi EÚ aUSA
Úzka spolupráca astrategické vzťahy medzi Európskou úniou ajej členskými štátmi aSpojenými štátmi americkými sú založené na spoločnej histórii aspoločných demokratických hodnotách. Majú kľúčový význam pre bezpečnosť aprosperitu oboch partnerov. EÚ aUSA úzko spolupracujú vo viacerých oblastiach zahraničnej politiky ageografických kontextoch, ako sú spolupráca voblasti bezpečnosti, energetiky atechnológií, boj proti terorizmu, Rusko, Ukrajina, západný Balkán aBlízky východ.
Najnovší samit EÚ–USA, ktorý sa konal 20.októbra2023 vo Washingtone DC, bol príležitosťou na preskúmanie transatlantického partnerstva vrátane spoločného záväzku podporovať Ukrajinu. Vedúci predstavitelia tiež zdôraznili význam obchodu ainvestícií arokovali otom, ako vyriešiť otvorené otázky. Na záver samitu prijali .
Šieste zasadnutie Rady EÚ–USA pre obchod atechnológie (TTC), ktorá bola zriadená počas predchádzajúceho EÚ–USA vjúni2021, sa uskutočnilo vapríli2024 vLeuvene (Belgicko). Rada TTC slúži obom partnerom ako fórum na koordináciu prístupov ku kľúčovým otázkam svetového obchodu, hospodárstva atechnológií. Prezident Joe Biden apredsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen podpísali 10.marca2023 týkajúce sa spoločného úsilia oukončenie ruskej vojny proti Ukrajine aspolupráce pri budovaní čistých hospodárstiev budúcnosti.
Európsky parlament prijal 13.decembra2023 svoje najnovšie odporúčanie ovzťahoch medzi EÚ aUSA, vktorom obe strany vyzval, aby posilnili multilateralizmus aspolupracovali na spoločných cieľoch voblasti zahraničnej politiky, bezpečnosti ahospodárstva avznikajúcich technológií.
Medziparlamentný dialóg – transatlantický dialóg zákonodarcov
Vzťahy medzi Parlamentom aKongresom USA, ktoré trvajú od roku1972, sa dostali na vyššiu úroveň ainštitucionalizovali vroku1999 vytvorením transatlantického dialógu zákonodarcov. Vrámci dialógu sa poslanci Európskeho parlamentu aposlanci Snemovne reprezentantov USA schádzajú dvakrát ročne na medziparlamentných schôdzach, ktoré sa striedavo konajú vEurópe aUSA. Zákonodarcovia, ktorí sa na nich zúčastňujú, si vymieňajú názory na kľúčové politické otázky spoločného záujmu, ako sú okrem iného obchodná ahospodárska spolupráca, zahraničnopolitické výzvy abezpečnosť aobrana. Význam transatlantického politického dialógu je zásadný vzhľadom na legislatívnu zodpovednosť aprávomoci Kongresu, pokiaľ ide oschvaľovanie zásahov USA vrámci globálnych kríz aformovanie účasti USA vinštitúciách globálnej správy. Vporadí 88.medziparlamentná schôdza EÚ–USA vrámci transatlantického dialógu zákonodarcov sa konala vapríli2024 vBruseli. Prerokúvané témy zahŕňali transatlantickú hospodársku bezpečnosť, TTC, zvýšenú hospodársku súťaž sČínou, európske obranné iniciatívy, rozšírenie NATO, transatlantickú podporu Ukrajine, koordináciu sankcií vrátane možného použitia zmrazených ruských aktív asituáciu ukrajinských detí unesených Ruskom. Na záver zasadnutia bolo vydané spoločné vyhlásenie.
Hospodárske vzťahy medzi EÚ aUSA
EÚ aUSA sú najväčšími globálnymi na svete. Vroku2022 boli USA najväčšou ekonomikou na svete, ktorápredstavovala 25% svetového HDP a8% celosvetového vývozu tovaru.
EÚ spolupracuje sUSA na riešení prekážok dvojstranného obchodu vrátane tých, ktoré vznikli počas vlády Donalda Trumpa, najmä prostredníctvom TTC. Na ustanovujúcom zasadnutí Rady pre obchod atechnológie vseptembri2021 začali USA aEÚ sériu osobitných dialógov scieľom zaoberať sa zodpovednosťou online platforiem aveľkých technologických spoločností vrátane umelej inteligencie atokov údajov, spolupracovať na spravodlivom zdaňovaní ariešení deformácií trhu avypracovať spoločný prístup kochrane kritických technológií. Vmarci2023 sa začal dialóg ostimuloch pre čistú energiu scieľom koordinovať stimulačné programy EÚ aUSA. Jeho cieľom je dosiahnuť, aby sa tieto programy navzájom posilňovali, astane sa tiež súčasťou Rady pre obchod atechnológie.
Od októbra2022 pracuje pracovná skupina EÚ–USA pre zákon oznižovaní inflácie aj na identifikovaní výziev pri zosúlaďovaní prístupov kposilňovaniu azabezpečeniu dodávateľských reťazcov, výroby ainovácií na oboch stranách Atlantiku. Vdôsledku toho sa začali rokovania ocielenej dohode okritických nerastných surovinách scieľom umožniť, aby sa príslušné kritické nerastné suroviny vyťažené alebo spracované vEÚ zohľadňovali na účely požiadaviek na daňovú úľavu pre ekologické vozidlá podľa zákona USA oznížení inflácie.
Pokiaľ ide oďalšiu patovú situáciu vyplývajúcu zuloženia ciel USA na dovoz ocele ahliníka podľa článku232 zákona orozšírení obchodu (dovoz ohrozujúci národnú bezpečnosť), EÚ aUSA sa dohodli na dočasnom zrušení ciel podľa článku232 na vývoz ocele ahliníka zEÚ vobjemoch, ktoré platili vminulosti. Obe strany sa tiež dohodli, že sa budú usilovať odohodu ouľahčení dekarbonizácie oceliarskeho ahliníkového priemyslu, ako aj oriešenie problému nadmernej kapacity vtýchto odvetviach spôsobenej netrhovými postupmi niektorých ekonomík. Na samite EÚ–USA voktóbri2023 obe strany uviedli, že sa dosiahol značný pokrok pri identifikácii zdrojov netrhovej nadmernej kapacity aže očakávajú ďalší pokrok vnasledujúcich dvoch mesiacoch.
USA boli vroku2022 hlavným vývozným trhom Únie, na ktorý smerovalo 19,8% celkového vývozu tovaru zEÚ (vporovnaní s9% vprípade Číny). USA obsadili medzi dovoznými partnermi EÚ druhé miesto, pričom dodali 11,9% tovaru dovážaného do EÚ. Vroku2023 sa vývoz zEÚ do USA znížil o1,3% na 502,372miliardyEUR po tom, čo vroku2022 dosiahol rekordnú úroveň 509,4miliardyEUR. Dovoz zUSA klesol vroku2023 o3,6% na 346,254miliardyEUR po tom, čo vroku2022 dosiahol maximum 358,7miliardyEUR. Prebytok obchodnej bilancie EÚ sUSA sa vroku2023 zvýšil o6,6miliardyEUR na 156,118miliardyEUR (čo je stále menej ako rekordný prebytok zroku2021 vo výške 165,962miliardyEUR).
USA sú hlavným partnerom EÚ voblasti medzinárodného obchodu so službami. Ekonomiky oboch území spolu predstavujú viac ako 40% svetového HDP aviac ako 40% svetového obchodu stovarom aslužbami. Od roku 2016 však obchodná bilancia vykazuje deficit EÚ voblasti služieb, ktorý vroku2022 dosiahol 96,9miliardyEUR.
EÚ aUSA sú najväčšími vzájomnými investormi, pričom celkové investície USA vEÚ sú štyrikrát vyššie ako vázijsko-tichomorskom regióne. Investície EÚ vUSA sú približne desaťkrát vyššie ako investície EÚ vIndii aČíne spolu. Posledné roky však poznačili určité neúspechy. Vroku2018 došlo knegatívnym investičným tokom zUSA do EÚ aj zEÚ do USA avrokoch 2021 a2022 zUSA do EÚ. To viedlo kobnove rovnováhy bilancie priamych zahraničných investícií, ktorá vroku2022 dosiahla prebytok EÚ vo výške 203,33miliardyEUR vporovnaní sprebytkom EÚ na úrovni 33,771miliardyEUR vroku2021. Podľa odhadov poskytujú spoločnosti zEÚ aUSA, ktoré pôsobia na území svojho partnera, pracovné miesta viac ako 14miliónomľudí.
Politický dialóg medzi EÚ aKanadou
Kanada je jedným znajstarších anajbližších partnerov EÚ. Spolupráca medzi EÚ aKanadou založená na spoločných hodnotách, dlhej histórii úzkej spolupráce apevných medziľudských väzbách sa za posledné roky výrazne posilnila.
Bilaterálne vzťahy sa začali v50.rokoch 20.storočia na hospodárskom základe aodvtedy prerástli do úzkeho strategického partnerstva. EÚ aKanada úzko spolupracujú na globálnych výzvach ako zmena klímy, životné prostredie, energetická bezpečnosť aregionálna stabilita asú blízkymi partnermi vkontexte zoskupení krajín G7 aG20.
EÚ aKanada rozhodne reagovali na nevyprovokovanú abrutálnu vojenskú agresiu Ruska voči Ukrajine zavedením koordinovaných sankcií aposkytnutím komplexnej – bezpečnostnej, finančnej, materiálnej ahumanitárnej – podpory Ukrajine.
Kanada pomohla zvýšiť bezpečnosť dodávok energie do EÚ aukončiť závislosť EÚ od ruskej energie aEÚ zohrala kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní konzistentných astabilných dodávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 do Kanady. Vpočiatočných fázach očkovacích kampaní pochádzala väčšina vakcín distribuovaných vKanade zvýrobných závodov so sídlom vEÚ.
Kanada je pravidelným prispievateľom k EÚ azúčastnila sa na 24 EÚ od roku2005. Kanada bola oficiálne na projektoch voblasti vojenskej mobility (december2021) ana projekte .
(SPA), ktorá nahradila , je komplexná politická dohoda, ktorej cieľom je posilniť , medzi ktoré patrí medzinárodný mier abezpečnosť, boj proti terorizmu, krízové riadenie, námorná bezpečnosť, globálna správa, energetika, doprava, výskum avývoj, zdravotníctvo, životné prostredie azmena klímy aArktída.
Dohodu ostrategickom partnerstve podpísali Kanada aEÚ 30.októbra2016 na samite EÚ – Kanada aParlament túto dohodu podporil vo februári2017. Veľké časti tejto dohody sa predbežne uplatňujú od 1.apríla2017. Dohoda sa začne uplatňovať vplnom rozsahu až po jej ratifikácii vo všetkých členských štátoch ( sa čaká na Taliansko, Francúzsko aÍrsko).
Kanadský premiér Justin Trudeau vystúpil 23.marca2022 na plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu vBruseli, kde odsúdil „zločinnú inváziu Putina na zvrchovanú, nezávislú, demokratickú Ukrajinu“ azdôraznil, že NATO aEÚ sú odhodlanejšie ajednotnejšie ako kedykoľvek predtým. Tretie zasadnutie Spoločného výboru ministrov EÚ aKanady sa uskutočnilo 16.mája2022 vBruseli apredsedali mu podpredseda Komisie/vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci abezpečnostnú politiku Josep Borrell akanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Joly (pozri ). Vdňoch 6.–8.marca2023 predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen na spoločnom zasadnutí kanadského parlamentu astretla sa spremiérom Trudeauom. Ich sa zameralo na Ukrajinu, boj proti dezinformáciám, klímu, udržateľnú energiu asuroviny, hospodárstvo atechnológie, výskum arodovú rovnosť.
Dňa 9.marca2023 sa vBruseli konalo za účasti vysokých úradníkov, ktorého výsledkom bolo okrem iného prijatie ovzťahoch medzi EÚ aKanadou. Najnovší samit EÚ – Kanada sa konal 23.–24. novembra 2023 vSt. John’s (Newfoundland, Kanada). Rokovalo sa otémach ako konflikt na Blízkom východe apokračujúca podpora Ukrajine. Vedúci predstavitelia takisto oznámili ukončenie rokovaní opridružení Kanady kprogramu Horizont Európa avytvorenie zelenej aliancie medzi EÚ aKanadou, akčného plánu Európskej komisie aKanady pre vodík adigitálneho partnerstva medzi EÚ aKanadou (pozri ).
Medziparlamentný dialóg
Poslanci Európskeho parlamentu aich kanadskí partneri sa už viac ako 40rokov stretávajú každý rok na striedavo na miestach vEÚ aKanade scieľom diskutovať opolitickom vývoji vKanade aEÚ avymieňať si názory na otázky spoločného záujmu, ako je obchod, zmena klímy amigrácia.
V poradí 42.medziparlamentná schôdza sa konala vjúni2023 vBruseli avenovala sa obchodu aspolupráci medzi EÚ aKanadou voblasti regulácie umelej inteligencie, energetiky, zahraničného zasahovania abezpečnosti aobrany (pozri spoločné vyhlásenie). Členovia parlamentnej ٱá pre vzťahy sKanadou sa počas roka pravidelne stretávajú so zainteresovanými stranami na účely prípravy týchto medziparlamentných schôdzí. Nedávne schôdze boli venované päťročnému vykonávaniu Komplexnej hospodárskej aobchodnej dohody (CETA) medzi EÚ aKanadou, bezpečnosti dodávok kritických nerastných surovín avzťahom medzi Kanadou aUSA. Európsky parlament prijal 17.januára2024 uznesenie ovykonávaní CETA.
Hospodárske vzťahy medzi EÚ aKanadou
výrazne zlepšila medzi EÚ aKanadou, ktoré vzájomne otvorili svoje trhy pre vrátane verejného obstarávania. Takisto vytvorila príležitosti pre udržateľný rast aodráža spoločné hodnoty prostredníctvom kapitoly oobchode audržateľnom rozvoji a vrátane pravidelného fóra občianskej spoločnosti. CETA je prvou dvojstrannou hospodárskou dohodou EÚ, ktorá zahŕňa osobitný systém investičných súdov určený na riešenie investičných sporov medzi investormi aštátmi.
Text bol podpísaný na samite EÚ – Kanada 30.októbra2016 aParlament udelil svoj súhlas 15.februára2017. Predbežné vykonávanie tých častí, ktoré patria do právomoci EÚ, sa začalo vseptembri2017. sa čaká na ratifikáciu CETA desiatimi členskými štátmi EÚ. Potom sa dohoda môže začať uplatňovať vplnom rozsahu.
ʴč , ktoré sa konalo 9.februára2024 vBruseli, výkonný podpredseda Komisie Valdis Dombrovskis akanadská ministerka pre podporu vývozu, medzinárodný obchod ahospodársky rozvoj Mary Ng oznámili okrem iného dohodu ovýklade investícií aukončenie rokovaní na technickej úrovni opravidlách na uľahčenie prístupu malých astredných podnikov kriešeniu investičných sporov.
EÚ aKanada podpísali vjúni2021 , aby ďalej rozvinuli integráciu hodnotových reťazcov surovín aposilnili spoluprácu voblasti vedy, technológií ainovácií, ako aj environmentálnych, sociálnych asprávnych kritérií anoriem medzi oboma stranami.
Kanadu aj EÚ zasiahli clá USA, ktoré boli uvalené na oceľ ahliník vroku2018, aobe sa zhodli na tom, že tieto clá nie sú odôvodnené zekonomického hľadiska ani zlučiteľné spravidlami Svetovej obchodnej organizácie. EÚ aKanada spolu sďalšími obhajcami obchodného poriadku založeného na pravidlách zintenzívnili vzájomný dialóg ootázkach obchodu.
Obchod stovarom medzi EÚ aKanadou sa vrokoch2016 až 2022 zvýšil o66%, zatiaľ čo obchod so službami medzi EÚ aKanadou sa zvýšil o46%, čím prekonal obchod sinými tretími krajinami.
V roku2022 bola EÚ hneď po USA Kanady, pričom na Úniu pripadalo 8,2% celkového objemu kanadského vývozu adovozu tovaru. EÚ vyviezla vroku2023 do Kanady tovar vhodnote 48,88miliardyEUR adoviezla kanadský tovar vhodnote 27,7miliardyEUR. Spomedzi medzinárodných vývozných partnerov EÚ patrilo vroku2022 Kanade 12.miesto. Medzi hlavné druhy tovaru, sktorými títo dvaja partneri obchodujú, patria stroje, nerastné produkty, dopravné zariadenia achemikálie.
Dôležitou súčasťou obchodných vzťahov EÚ aKanady je obchod so službami. Vroku2022 hodnota vývozu služieb zEÚ do Kanady vzrástla o43% na 26,4miliardyEUR, pričomdovoz služieb zKanady do EÚ tiež vzrástol o43% na úroveň 19,1miliardyEUR. Služby, sktorými sa medzi EÚ aKanadou často obchoduje, sú napríklad služby voblasti dopravy, cestovania, poistenia akomunikácie.
Pokiaľ ide opriame zahraničné investície, EÚ aKanada investovali do hospodárstva druhej strany takmer rovnakú sumu. EÚ je po USA druhým najväčším partnerom Kanady pre obojsmerné priame investície. Zatiaľ čo priame zahraničné investície Kanady vEÚ vzrástli vroku2021 o12% avroku2022 o6%, investície EÚ vKanade sa vroku2021 zvýšili o12% avroku2022 o3%.
Tuula Turunen / Fernando Garcés de los Fayos