Ϸվ

Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT)

Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT) utworzono, by ułatwić współpracę transgraniczną, ponadnarodową imiędzyregionalną między państwami członkowskimi iich władzami na szczeblu regionalnym ilokalnym. EUWT umożliwiają tym partnerom realizację wspólnych projektów, wymianę doświadczeń iusprawnienie koordynacji planowania przestrzennego.

Podstawa prawna

  • Parlamentu Europejskiego iRady zdnia 5 lipca 2006r. wsprawie europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT)
  • Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 grudnia 2013r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr1082/2006 wsprawie EUWT w odniesieniu do wyjaśniania, upraszczania i usprawniania tworzenia i funkcjonowania tego rodzaju ugrupowań.

Kontekst

Celem EUWT jest ułatwianie i promowanie współpracy terytorialnej – w szczególności między jego członkami – obejmującej co najmniej jeden aspekt współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej, z myślą o zwiększeniu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w UE.

Ogólnie rzecz biorąc, zadania EUWT są zgodne z celami określonymi powyżej. Zadania te mogą obejmować konkretne akty współpracy terytorialnej między członkami EUWT, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej lub bez takiego wsparcia. EUWT można powierzyć zadanie realizacji programów współfinansowanych przez UE za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Spójności czy innych projektów współpracy transgranicznej, które mogą być finansowane przez UE lub nie. Przykłady takich działań obejmują prowadzenie transgranicznych obiektów transportowych lub szpitali, wdrażanie projektów rozwoju transgranicznego lub zarządzanie nimi, a także dzielenie się wiedzą specjalistyczną i dobrymi praktykami.

Struktura

EUWT mogą utworzyć partnerzy zsiedzibą wco najmniej dwóch państwach członkowskich (lub jednym państwie członkowskim i co najmniej jednym państwie nienależącym do UE) inależący do co najmniej jednej znastępujących kategorii:

  • państwa członkowskie lub władze na szczeblu krajowym;
  • władze regionalne;
  • władze lokalne;
  • przedsiębiorstwa publiczne lub podmioty prawa publicznego;
  • przedsiębiorstwa, którym powierzono świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym;
  • władze krajowe, regionalne lub lokalne, podmioty lub przedsiębiorstwa z państw trzecich (z zastrzeżeniem szczególnych warunków);
  • stowarzyszenia zrzeszające podmioty należące do co najmniej jednej ztych kategorii.

EUWT posiadają osobowość prawną i podlegają konwencji zawartej jednogłośnie przez ich członków. EUWT prowadzą działalność wimieniu swoich członków. Uchwalają oni statut tych ugrupowań wdrodze specjalnych konwencji, które opisują organizację i działania danego EUWT. Jako wymóg minimalny, EUWT musi mieć dwa organy: zgromadzenie, w skład którego wchodzą przedstawiciele członków, oraz dyrektora, który reprezentuje EUWT i działa w jego imieniu.

Uprawnienia EUWT są zkolei ograniczone do uprawnień poszczególnych członków. Na EUWT nie można przenieść uprawnień władz publicznych, takich jak uprawnienia polityczne iregulacyjne.

Członkowie przyjmują roczny preliminarz budżetowy EUWT, na podstawie którego sporządzają sprawozdanie roczne zatwierdzane przez niezależnych ekspertów. Członkowie ponoszą odpowiedzialność finansową za wszelkie długi proporcjonalnie do swojego wkładu do budżetu.

ąԾę

Rejestr EUWT prowadzi Europejski Komitet Regionów. Wykaz obejmuje obecnie 88 EUWT, z których trzy zostały zamknięte.

Członkowie jednego EUWT (europejska sieć wiedzy omiastach – „European Urban Knowledge Network”) nie mają wspólnej granicy geograficznej. To konkretne EUWT to platforma wymiany pomysłów idoświadczeń wdziedzinie rozwoju miejskiego.

W sprawozdaniu zkwietnia 2018r. wsprawie stosowania rozporządzenia (WE) nr1082/2006 (rozporządzenie wsprawie EUWT) Komisja potwierdziła europejską wartość dodaną tego instrumentu: współpraca między członkami EUWT z różnych państw członkowskich i państw trzecich ułatwia podejmowanie decyzji i przyczynia się do wspólnego opracowywania celów i strategii ponad granicami krajowymi. Liczba EUWT i członkostwo w EUWT stale rośnie w całej UE i zwiększa się ich wykorzystanie. W wyniku zmian wprowadzonych w rozporządzeniu w sprawie EUWT w 2013r. EUWT są obecnie zaangażowane w różne programy i projekty europejskiej współpracy terytorialnej (INTERREG) oraz w realizację innych programów polityki spójności, na przykład w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich.

Rola Parlamentu Europejskiego

W odniesieniu do rozporządzenia EUWT obowiązuje zwykła procedura ustawodawcza. Parlament jest zatem współprawodawcą na równi z Radą. W rozporządzeniu uwzględniono wnioski Parlamentu Europejskiego dotyczące jasnej definicji współpracy terytorialnej, konieczności wyjaśnienia odpowiedzialności finansowej państw członkowskich, atakże jurysdykcji iprzepisów obowiązujących wodniesieniu do publikacji lub rejestracji statutu EUWT. Rada przyjęła ponadto propozycję Parlamentu, by EUWT podlegało prawu państwa członkowskiego, wktórym dane ugrupowanie posiada siedzibę statutową.

Rozporządzenie zostało zmienione pod koniec 2013r. Celem tej zmiany było objaśnienie obowiązujących przepisów oraz uproszczenie procesu zakładania ifunkcjonowania EUWT oraz doprecyzowanie zaangażowania państw trzecich. Zmienione rozporządzenie wsprawie EUWT weszło wżycie 22czerwca 2014r.

Aby ułatwić korzystanie z tego instrumentu, Parlament położył nacisk na tworzenie powiązań z EUWT w ramach różnych instrumentów polityki, takich jak polityka spójności. Parlamentowi udało się również zapewnić, zgodnie z ramami prawnymi regulującymi okres programowania 2014–2020, by przedstawiciele EUWT zasiadali w komitetach monitorujących programów.

Pomimo pozytywnych zmian w wykorzystaniu tych instrumentów, Parlament uważa, że istnieje pole do poprawy: w z11września 2018r. wsprawie pobudzenia wzrostu gospodarczego ispójności wregionach przygranicznych UE Parlament ubolewa, że potencjał EUWT nie jest wpełni wykorzystywany. Może to wynikać częściowo z zastrzeżeń władz regionalnych i lokalnych, a częściowo z obawy przed przeniesieniem kompetencji i braku świadomości tychże kompetencji. Ponadto Parlament wzywał Komisję, by zaproponowała środki mające na celu usunięcie przeszkód utrudniających skuteczne stosowanie tego instrumentu.

15 września 2022r. Parlament przyjął w sprawie regionów przygranicznych UE: „żywych laboratoriów” dla integracji europejskiej. W rezolucji zaproponowano rozwiązanie problemów strukturalnych, z jakimi borykają się wszystkie regiony przygraniczne, za pomocą specjalnego programu pomocy regionalnej. Wystąpiono w niej również o przeznaczenie 0,26% budżetu polityki spójności UE na sprostanie wyzwaniom strukturalnym na obszarach przygranicznych. Sprecyzowano, że kwota ta powinna zostać przyznana na początku nowego okresu programowania budżetowego (2028–2034) i powinna być przydzielana EUWT lub podobnym strukturom w regionach przygranicznych.

Frédéric Gouardères