Ϸվ

Evropski odbor regij sestavlja 329članov, ki zastopajo regionalne in lokalne oblasti 27držav članic Evropske unije. Odbor izreče mnenje vprimerih, ko je posvetovanje znjim obvezno, kot je zahtevano vPogodbah, lahko pa tudi na osnovi prostovoljnega posvetovanja ali na lastno pobudo. Njegovi člani niso vezani na nikakršna obvezna navodila. Svoje naloge opravljajo neodvisno in vsplošnem interesu Unije.

Pravna podlaga

Člen13(4) Pogodbe oEvropski uniji (PEU), člen300 in členiod 305 do307 Pogodbe odelovanju Evropske unije (PDEU) ter različni sklepi Sveta oimenovanju članov in nadomestnih članov Odbora, ki so jih za petletni mandat predlagale države članice.

Cilji

Evropski odbor regij (Odbor regij) je bil ustanovljen po uveljavitvi Maastrichtske pogodbe leta1994. Je svetovalno telo, ki zastopa interese regionalnih in lokalnih organov vEvropski uniji ter vnjihovem imenu oblikuje mnenja, ki jih posreduje Svetu in Komisiji. Njegovi člani so lahko vodilni predstavniki regionalnih organov, župani ali izvoljeni in neizvoljeni predstavniki regij in mest 27držav članicEU.

Kot je navedeno vnjegovi izjavi oposlanstvu, je Odbor regij politična skupščina, ki jo sestavljajo izvoljeni regionalni in lokalni predstavniki vslužbi evropskega povezovanja. Zagotavlja institucionalno zastopanost vseh ozemelj, regij, mest in občin Unije.

Njegovo poslanstvo je vključevati regionalne in lokalne oblasti vpostopek odločanja na evropski ravni in na ta način spodbujati večjo udeležbo državljanov. Je politično telo, ki združuje evropske lokalno izvoljene predstavnike, vključno s329člani in 329nadomestnimi člani iz 300regij, 100.000lokalnih oblasti in milijona lokalnih politikov, ki predstavljajo 441milijonov državljanov EU, in krepi njihovo vlogo.

Da bi lahko učinkoviteje uresničeval svojo vlogo, si je Odbor regij dolgo prizadeval za pravico, da Sodišče obvešča oprimerih nespoštovanja načela subsidiarnosti. To prizadevanje je dobilo konkretno podobo zzačetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe in natančneje člena8 Protokola št.2 ouporabi načel subsidiarnosti in sorazmernosti.

Na podlagi treh političnih prednostnih nalog Odbora regij za obdobje 2020–2025, sprejetih julija2020, je treba vse odločitve na ravni EU za obravnavanje velikih družbenih sprememb, skaterimi se danes soočajo vasi, mesta in regije, kot so svetovne pandemije, zeleni in digitalni prehod, demografski izzivi in migracijski tokovi, sprejemati čim bliže državljanom in vskladu značelom subsidiarnosti.

Prednostna naloga št.1: približevanje Evrope njenim državljanom: demokracija in prihodnost EU. Posodobitev in krepitev demokracije na vseh ravneh upravljanja, da se bo Unija učinkoviteje odzivala na dejanske potrebe ljudi.

Prednostna naloga št.2: obvladovanje korenitih družbenih sprememb:oblikovanje odpornih regionalnih in lokalnih skupnosti, odzivanje na svetovne pandemije, podnebni in digitalni prehod, demografske spremembe ter migracijske tokove zusklajenim, celostnim in lokalnim evropskim pristopom.

Prednostna naloga št.3: kohezija, naša temeljna vrednota:lokalne politike EU, pri katerih Unija deluje vinteresu državljanov in krajev, kjer živijo. Kohezija ni denar, temveč temeljna vrednota EU, ki je namenjena spodbujanju ekonomske, socialne in teritorialne kohezije.

Organizacija

A. Sestava (člen305 PDEU, Sklep Sveta (EU)2019/852[1])

1. Število in porazdelitev sedežev med državami

Vskladu zdoločbami zdne 21.maja2019 Odbor regij sestavlja 329članov in enako število nadomestnih članov. Ti so razdeljeni med države članice, kot je opisano vnadaljevanju:

  • 24za Nemčijo, Francijo in Italijo,
  • 21za Španijo in Poljsko,
  • 15za Romunijo,
  • 12za Avstrijo, Belgijo, Bolgarijo, Češko, Grčijo, Madžarsko, Nizozemsko, Portugalsko in Švedsko,
  • 9za Hrvaško, Dansko, Finsko, Irsko, Litvo in Slovaško,
  • 7za Latvijo, Estonijo in Slovenijo,
  • 6za Ciper in Luksemburg,
  • 5za Malto.

2. Postopek imenovanja

Člane za obdobje petih let soglasno imenuje Svet vskladu spredlogi posameznih držav članic (člen305 PDEU). Tako je člane in nadomestne člane Odbora za obdobje od 26.januarja2020 do 25.januarja2025 imenoval s zdne 10.decembra2019. Svet je 20.januarja2020 sprejel , skaterim je imenoval tudi člane in nadomestne člane, za katere je prejel predloge zadevne države članice po 20.decembru2019. Člani so lahko ponovno imenovani in morajo biti bodisi nosilci volilnega mandata vregionalnih ali lokalnih skupnostih bodisi politično odgovorni izvoljeni skupščini (člen300(3) PDEU). Če se članu ali nadomestnemu članu vOdboru regij konča mandat (npr.ob koncu regionalnega ali lokalnega mandata, na osnovi katerega je bil predlagan za člana) in se njegovo mesto sprosti, mora Svet sprejeti nov ločen sklep.

B. Struktura (člen306 PDEU)

Evropski odbor regij izvoli predsednika in predsedstvo med svojimi člani za obdobje dveh let in pol. Na podlagi člena306 PDEU sprejme svoj poslovnik in ga posreduje Svetu vodobritev. Praviloma šestkrat letno organizira plenarno zasedanje. Trenutno glede na politično pripadnost svojih članov deluje všestih političnih skupinah.

Predsedniki teh skupin se sestajajo kot konferenca predsednikov, ki pripravlja delo plenarne skupščine, predsedstva in komisij ter pomaga pri iskanju političnega soglasja oodločitvah, ki jih je treba sprejeti.

Plenarno zasedanje vodi skupščine (člen306 PDEU). Na njem se vglavnem sprejemajo mnenja, poročila in resolucije, potrdi osnutek načrta prihodkov in odhodkov Odbora regij, na začetku vsakega mandata se sprejme politični program, izvolijo se predsednik, prvi podpredsednik in drugi člani predsedstva, ustanovijo se komisije ter se revidira in sprejme poslovnik.

Delo Odbora regij poteka vnaslednjih šestih specializiranih komisijah, ki pripravljajo osnutke mnenj in resolucij, ti pa so nato predloženi vsprejetje na plenarnem zasedanju: komisija za državljanstvo, upravljanje ter institucionalne in zunanje zadeve (CIVEX), komisija za politiko teritorialne kohezije in proračun EU (COTER), komisija za ekonomsko politiko (ECON), komisija za okolje, podnebne spremembe in energijo (ENVE), komisija za naravne vire (NAT) in komisija za socialno politiko, izobraževanje, zaposlovanje, raziskave in kulturo (SEDEC).

Zaradi večje učinkovitosti si Odbor regij nekatere službe svojega stalnega sekretariata (skupno število zaposlenih vletu2023: 496) na sedežu vBruslju (glej ) deli ssekretariatom Evropskega ekonomsko-socialnega odbora. Upravni proračun Odbora regij (oddelek7 proračuna EU)

Pristojnosti

A. Priprava mnenj na zahtevo drugih institucij

1. Obvezna posvetovanja

ZEvropskim odborom regij se morata pred dokončno odločitvijo na določenih področjih obvezno posvetovati Svet in Komisija, in sicer o:

  • izobraževanju, poklicnem usposabljanju in mladih (člen165 PDEU),
  • kulturi (člen167 PDEU),
  • javnem zdravju (člen168 PDEU),
  • vseevropskih omrežjih za promet, telekomunikacijah in energiji (člen172 PDEU),
  • ekonomski in socialni koheziji (členi175, 177 in178 PDEU).

2. Prostovoljna posvetovanja

Komisija, Svet in Parlament se lahko zEvropskim odborom regij posvetujejo tudi ovseh drugih zadevah, če menijo, da je to potrebno.

Kadar se Parlament, Svet ali Komisija obvezno ali prostovoljno posvetujejo zEvropskim odborom regij, mu lahko določijo rok za odgovor. Ta je vskladu sčlenom307 PDEU najmanj en mesec. Če Odbor vtem roku mnenja ne izda, lahko delo nadaljujejo tudi brez njegovega mnenja. Kot primer prostovoljnega sodelovanja sta se Komisija in Odbor regij decembra2020 dogovorila opartnerstvu za vključevanje migrantov, da bi zzdruženimi močmi podprla prizadevanja pri njihovem vključevanju vmestih in regijah EU. To partnerstvo temelji na pobudi Odbora regij iz leta2019 ter evropskim županom in regionalnim voditeljem zagotavlja politično platformo za izmenjavo informacij in predstavitev pozitivnih primerov vključevanja migrantov in beguncev.

B. Mnenja, podana na lastno pobudo

  1. Kadar se opravi posvetovanje zEvropskim ekonomsko-socialnim odborom, se otem obvesti tudi Evropski odbor regij, ki lahko poda mnenje oobravnavanem vprašanju, če meni, da je povezano zregionalnimi interesi.
  2. Načeloma lahko poda mnenje, kadar koli se mu to zdi primerno. Doslej je na primer na lastno pobudo podal mnenje omalih in srednjih podjetjih, vseevropskem omrežju, turizmu, strukturnih skladih, zdravju (boj proti drogam), industriji, razvoju mest, programih usposabljanja in okolju.

C. Predložitev zadeve Sodišču Evropske unije – naknadna sodna presoja

Odbor lahko pred Sodiščem začne postopke zaradi varovanja svojih prerogativ (). To pomeni, da lahko pred Sodiščem začne postopek, če meni, da bi moral biti vprašan za mnenje, pa se to ni zgodilo, ali če postopek posvetovanja ni bil pravilno izpeljan (razglasitev ničnosti aktov (1.3.10.)).

Pravica, da začne postopek pred Sodiščem ,če se postopki posvetovanja ne izpeljejo pravilno, Evropskemu odboru regij omogoča, da od Sodišča zahteva, naj ugotovi, ali je zakonodajni akt spodročja pristojnosti Odbora vskladu značelom subsidiarnosti.

Vloga Evropskega parlamenta

Poslovnik Evropskega parlamenta (PrilogaVI, točkaXII) določa, da je za odnose zOdborom regij, organizacijami za medregionalno sodelovanje ter lokalnimi in regionalnimi organi pristojen Odbor za regionalni razvoj (REGI).

je določeno naslednje:

  • Odbor regij pripravlja ocene učinka opredlagani zakonodaji EU, ki jih pošlje Parlamentu pravočasno pred začetkom postopka spreminjanja in dopolnjevanja. Vocenah učinka natančno navede, kako veljavna zakonodaja deluje na nacionalni, regionalni in lokalni ravni, ter doda mnenja otem, kako bi lahko izboljšali predlagane zakonodajne predpise.
  • Po en član Odbora regij je povabljen na vse sestanke zadevnega odbora Parlamenta. Ta poročevalec ali uradni govorec predstavi mnenja Odbora. Podobno se lahko sestankov komisij Odbora regij udeležujejo poročevalci Parlamenta.
  • Predsednik konference predsednikov odborov Parlamenta in njegov sogovornik vEvropskem odboru regij dvakrat letno razpravljata osplošnem zakonodajnem sodelovanju in delovnem načrtu.

Odbor REGI in komisija COTER od leta2008 organizirata skupno letno srečanje vokviru dogodka znaslovom Odprti dnevi:

[1]Sklep Sveta (EU)2019/852 zdne 21.maja2019 odoločitvi sestave Odbora regij, ULL139, 27.5.2019, str.13.

Udo Bux / Mariusz Maciejewski